Győzzük le az akadályokat!
Először is időt kell találnunk a sportra. Tervezzük meg úgy a hetünket, hogy közben a mozgásra szánt alkalmakkal ugyanúgy számolunk, mint más programokkal, és ezeket beírjuk a naptárunkba is. Másrészt a motiváció is kulcsfontosságú: jelentős mozgáskihagyás után sokak számára ezt valamilyen egészségügyi probléma, illetve annak legyőzése jelentheti. Mások viszont egy konkrét eseményre - például esküvőre - készülnek, és szeretnének a kitűzött dátumra jobb formába lendülni.
Motiválóak lehetnek a csoportos órák, illetve az is, ha edzőpartnerrel megyünk meghatározott időpontokban sportolni. Ez utóbbi az egyik legjobb módja annak, hogy ne gondoljuk meg magunkat az utolsó pillanatban - hiszen valaki vár ránk.
Kardió kifulladásig
Aki hosszú idő után szeretne újra úszni , biciklizni, futni vagy ellátogatni egy csoportos aerobikórára, annak nem árt tudatosítania magában, hogy eleinte néhány gyakorlat után jobban fog szuszogni, lihegni, sőt, talán végig sem tudja csinálni az edzést. A szakértők viszont azt javasolják, hogy ha alapvetően szeretjük az adott mozgásformát, akkor ne adjuk fel. Próbálkozzunk újra és újra, a rendszeresség ugyanis a test oxigénfelhasználásának javulásához vezet, valamint izmaink energiaellátása is egyre hatékonyabb lesz. Ezért egyre könnyebben mennek majd a gyakorlatok, ahogy az edzések utáni regenerálódás is felgyorsul.
A jelszó: fokozatosság
Kezdőknek vagy újrakezdőknek gyakran ajánlják például a jógát. Ez egy nagyszerű mozgásforma arra, hogy erősebbé és rugalmasabbá tegyük testünket. Segíti a relaxációt, de a jógalégzés és különböző nehézségű pózok megismerését is. Attól viszont óva intenek a szakértők, hogy az első sikerélmények után rögtön órákig akarjuk gyakorolni a nehezebb pózokat. A jelszó - mint minden más mozgásformánál - itt is a fokozatosság.
Azoknak, akik jelentősebb mennyiségű túlsúlytól szeretnének megszabadulni, ízületeik védelmében is ügyelniük kell a fokozatosságra, illetve arra, hogy ne terheljék egyből a csípő-, térd- és bokaízületeiket. Nekik olyan sportokat ajánlanak, amelyek során a test deréktól lefelé kevesebb igénybevételnek van kitéve. Ilyen például a víziaerobik és a szobabicikli vagy az evezőgép használata. Némi súlycsökkenés és a kardiovaszkuláris funkciók javulása után pedig már több tempós gyaloglást vagy akár kocogást is be lehet iktatni az edzéstervbe.
Egészséges étrend nélkül elmarad a siker
Az egészséges étkezés nemcsak a súlycsökkentést segíti, hanem azt is, hogy megfelelő "üzemanyaghoz" jusson a testünk, ezáltal elég energiánk legyen a sportoláshoz. Fogyasszunk rostban gazdag ételeket - gyümölcsöket, zöldségeket, teljes kiőrlésű termékeket -, kerüljük viszont a finomított szénhidrátokat, például a fehér cukrot, fehér lisztet, fehér rizst és a cukros gabonapelyheket. Helyettesítsük ezeket zabkásával, répával, burgonyával.
A gyors változás ígérő " csodadiétáktól " pedig tartózkodjunk. Ezek általában bizonyos ételcsoportok fogyasztását korlátozzák (egy ideig), ezért nemcsak nehéz ezeket betartani, hanem hosszú távon jojó-effektushoz és számos egészségügyi problémához is vezethetnek.
Forrás: dailymail.co.uk