Ha viszont hó borítja a tájat és mindenképpen mozogni vágyunk, akkor ne késlekedjünk! Bár lehet, hogy komolyabb kihívásnak tűnhet, de megéri
megtapasztalni, milyen is a hóban sétálni, kisebb-nagyobb lejtőkön néha túrabakancsban,
néha más testrészünkön csúszkálni.
Masszív téli zokni (jó,
ha van legalább egy váltás a hátizsákban)
Vízálló, magas szárú
túrabakancs
Kamásli (lábszárvédő,
amely az alsó lábszárunkat kíméli meg a beázástól, hidegtől)
Két pár kesztyű
Túranadrág, esetleg
sínadrág (aláöltözettel)
Vízálló külső rétegek
Téli sapka és kapucnis
kabát (sapkából is legyen váltásunk)
Polár vagy gyapjú ruházat
(pulóver, aláöltözet, mellény)
- A réteges öltözködés elengedhetetlen. Az ajánlott váltás ruházat mellett, egyéni belátásunk és teherbírásunk szerint akár mindenből vihetünk magunkkal cserét.
- Egyedül ne induljunk el, mindig legyen velünk valaki! Veszélyes helyzet pillanatok alatt kialakulhat, ilyenkor a segítség kérése rendkívül fontos. Télen az időtényező különösen kiemelt, a kihűlés veszélye miatt. Amellett, hogy társaságban mindig jobban esik élményeket gyűjteni, akár egy nálunk tapasztaltabb túrázó felhívhatja a figyelmünket apróbb hibákra is.
- Minden helyzetre meg kell próbálnunk készülni, ezért még akkor is, ha ez egy olyan útvonal, amelyen állandóan túrázunk, és ismerjük az útvonalat, mindig fel kell készülni a legrosszabb forgatókönyvre. Ez magában foglalja a nyomvonaltérképet és az alapvető túlélési eszközöket, mint például az elsősegélynyújtó készletet, iránytűt, kést, mobiltelefont és GPS nyomkövető eszközt.
- Ha állandó gyógyszereket szedünk, mindenképpen vigyünk magunkkal tartalék mennyiséget!
- Étel és folyadék akár nagyobb mennyiségben is legyen nálunk a biztonság kedvéért. Fehérje, zsír és kalória utánpótlás miatt szárított gyümölcsök, diófélék, granola szeletek segíthetnek gyorsan és hatékonyan. Tévhit, hogy a hidratálás ilyenkor kevésbé fontos. A testhőmérséklet szinten tartása megfelelő folyadékpótlás nélkül nem biztonságos.
- Túrabakancsunk talpára „hóláncot” is beszerezhetünk. Az eszköz pontosan ugyanúgy működik, mint az autók gumiján, csak ezt a bakancs talpára tudjuk felszerelni. Nagy segítséget nyújthat egy meredekebb csúszós lejtőn, vagy akár a fagyottabb hórétegen sétálás közben is.
- Alaposan nézzük át az időjárás előrejelzéseket a helyszínről, ahol túrázunk. A hóviharok, vagy a korlátozott látási viszonyok és a zuhanó hőmérséklet megváltoztathatja a várt körülményeket. Mindig kövessük nyomon a legfrissebb időjárás-előrejelzést a túrát megelőző napon és a kirándulás napján. Ez segíthet eldönteni, hogy a túrát el kell-e halasztani, mennyi időt tölthetünk nyílt terepen, és mit vigyünk magunkkal a biztonság érdekében.
- Induljunk el korán, mert nem tudhatjuk, mikor kell visszafordulni. Télen rövidebbek a nappalok, így korán kell indulnunk, ha túrát tervezünk. Napnyugtakor a sötétség gyorsan beállhat, és veszélyes helyzetet teremthet, ha nem vagyunk rá felkészülve. A fejlámpa hasznos és könnyű, jobb, ha mindig van nálunk.
A talpunk alatt ropogó hó, mögöttünk a lábnyomaink és a
kristálytiszta levegő nemcsak a lelkünknek, hanem a testünknek is gyógyír. A
fizikai mozgás és a külső hőmérséklethez való alkalmazkodás immunerősítő
hatású. Számítsunk rá, hogy leülni a tervezett úton nemigen lesz lehetőségünk,
ezért a hátizsákunkban útközben járás közben és kesztyűben is könnyedén
fogyasztható ételekkel készüljünk.
Mivel minden várható élmény ellenére kevesen merészkednek ilyenkor a túra útvonalakra, a kettesben vagy kis csoportban zajló téli séták még élvezetesebbek lehetnek.