Az első néhány másodpercben
Izmaink megkezdik az adenozin trifoszfát (ATP) nevű anyag felhasználását, amely az emberi szervezet egyik alapvető - a táplálkozás során nyert - energiaforrása. Az intenzív mozgás hatására az ATP adenozin difoszfáttá (ADP) alakul, ezáltal energia szabadul fel, ami az izomsejt működéséhez szükséges. Az izomsejtek aztán a kezdeti roham után az ADP-t visszaalakítják ATP-vé.
Az első másfél percben
A nagyobb ATP felszabadítás érdekében sejtjeink elkezdik a glikogén - a glükóz poliszacharidja, amelyeket az izmok tárolnak - lebontását. A sejtek közvetlenül a vérből is használnak fel glükózt: ez az egyik oka annak, hogy az edzés segít a vércukorszint karbantartásában. Az izmokban tejsav szabadul fel - ez eredményezi azok égő érzését -, ami jelzi az agynak, hogy a test fizikai megterhelés alá került.
A következő percekben
A futástól elszokott szervezetnek nagyon kimerítő lehet az edzés
10 percen belül
Aki edzésben van, annak izomzata és ATP tartalékai lehetővé teszik, hogy teste hatékonyan szállítson oxigént és égessen zsírt és glükózt - erősnek érzi magát. Aki hosszú kihagyás után először mozdul meg, valószínűleg nem rendelkezik megfelelő energiaraktárral. Nem tud elég gyorsan oxigént pótolni, és a tejsav az egész testében felszaporodik - számára a mozgás percről percre megerőltetőbbé válik.
Fél óra elteltével
Elégedetten nyugtázhatjuk, hogy a 30 perces edzésnek vége. Ahogy a futásból sétára váltunk , energiaszükségletünk csökken, légzésünk fokozatosan alaphelyzetbe áll. Valószínűleg úgy érezzük majd, hogy a mozgás feltöltött energiával, javult a kedélyünk, kiegyensúlyozottabbak vagyunk, mint edzés előtt.