Az ultraman egy háromnapos verseny, amelynek az a célja, hogy teszteljék a sportolók fizikai és mentális állóképességet. Az első nap egy közel 10 kilométeres nyílt vízi úszásból, majd 144 kilométeres biciklizésből áll. A második napon 275 kilométeres biciklizés jön, s a zárónapon ezt megfejelik egy dupla maratonnal, azaz majd 84 kilométert kell futni.
A versenysportolók szervezetére gyakorolt hatása kissé megdöbbentette a kutatókat. Egyes versenyzők igyekeztek az igénybevételnek, és a testük igényeinek megfelelően táplálkozni, de többeknél a második és a harmadik napon már radikális fogyás és a vércukorszint vad ingadozásai mutatták, hogy a szervezet működési egyensúlya borotvaélen táncol.
Habár az ultraman versenyek indulói tisztában vannak vele, hogy a táplálkozás milyen fontos a saját fizikai korlátaik átlépéséhez, a verseny során mégsem képes mindenki az eltervezett programot betartani. Gyakran a testük feladja a harcot az előírások betartása ellenére, és nem képesek folytatni az erőfeszítéseket, s többnyire fogalmuk sincs, hogy ennek mi az oka.
Az ultraman-szervezők ezért érdekeltek benne, hogy megismerjék az extrém terhelés hatásait a versenyzők szervezetére, hiszen ez a tudás hozzájárul ahhoz, hogy a sportolók jobban vigyázhassanak magukra a verseny előtt és után. Mindez hosszú távon is hasznos a számukra, hogy a teljesítőképességüket a karrierjük során tovább tudják magas szinten tartani.
A floridai versenyek eredményeinek elemzése még tart, amelyről külön tanulmányt bocsátanak ki a későbbiekben. A felmérések pedig más helyszíneken tovább folytatódnak.
Forrás: www.sciencedaily.com