Dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese szerint gyakran marad rejtve a betegség, tapasztalatai szerint ugyanis a fiatalok többsége nem is gondolja, hogy érintett lehet. Az alvászavart és mellkasi nyomást sok esetben a stressznek, a sportolás utáni köhögést, a terhelhetőség csökkenését pedig a dohányzásnak tulajdonítják, pedig ezek mindegyike mögött állhat asztma - írja a Semmelweis Médiasarok. Az igazgatóhelyettes szerint fontos, hogy a testnevelő tanárok és a szülők is éberek legyenek, mert ha idejében kiderül, hogy mi okozza a panaszokat, időszakos gyógyszeres kezeléssel teljesen tünetmentessé válhat a fiatal.
Az asztma a légutak egyik gyakori krónikus gyulladásos betegsége, amelynek tünetei időszakosan, bizonyos provokáló tényezők hatására jelentkeznek. Súlyosabb esetben fulladásos panaszokkal jár, ám enyhébb változatai többnyire rejtve maradnak, mert a tünetek nem különösebben súlyosak, és gyorsan el is múlnak. A fiatalok gyakran félvállról veszik a tüneteket, az életmódjuk velejárójának tulajdonítják azt. Előfordul, hogy könnyebben elfáradnak, köhögnek, alvásproblémáik vannak, nyomást éreznek a mellkasukban, elhúzódik a megfázásos megbetegedésük, tovább szenvednek a pollenektől, de nem is gondolják, hogy asztma is állhat a háttérben - mondta Dr. Müller Veronika.
Mivel a fiatalok nagy része nem szívesen fordul orvoshoz a panaszokkal, ezért fontos, hogy a szülők és a testnevelő tanárok is érzékenyebbek legyenek erre a problémára. A nem kezelt asztma már rövid távon is problémát okoz, hiszen időről időre felbukkannak az egyéb okoknak tulajdonított kellemetlen tünetek. Ráadásul igen gyakori, hogy a fiatalok a panaszok miatt csökkentik vagy akár ki is iktatják a mozgást az életükből, vagy egyéb olyan kedvtelésről mondanak le, amelyet korábban szívesen űztek.
Hosszabb távon azonban még komolyabb következményekkel kell számolni, hiszen gyakoribbá, súlyosabbá válhatnak a tünetek, a megváltozott életmód pedig elhízással , szív- és érrendszeri betegségekkel is járhat. A szakember szerint jól kezelt asztmával rengeteg élsportoló ért el kiváló eredményeket, lettek olimpiai bajnokok is.