Köztudott, hogy a gerincbetegségek kialakulásának legjobb ellenszere a sport: az erős, rugalmas izmok védelmet jelentenek velük szemben. Bonyolultabb azonban a helyzet, ha már valamilyen gerincproblémával küzd az ember. Bizonyos sportágak valóban nem ajánlatosak gerincbántalmak esetén, ám teljes tévhit, hogy aki ilyesmivel küzd, annak minden mozgástípustól kímélnie kell magát. Ellenkezőleg: a panaszok enyhítésére az izomzatot és az ízületeket megerősítő és a flexibilitást fokozó mozgás kifejezetten ajánlott - csak meg kell találnunk a megfelelő formáit.
Logikus alapszabály, hogy aki gerincproblémával küzd, annak a gerincét kímélő edzésfajtát kell választania: kerülendő számára minden olyan mozgástípus, amely a törzs hirtelen mozdulataival: erőteljes hajlításokkal, csavarodásokkal, illetve a törzs rázkódásával jár (mint a labdajátékok és a küzdősportok többsége vagy az alpesi síelés), illetve aránytalanul terheli a testet (ilyen például a tenisz, a tollas és a squash).
Ha ülőmunkát végez figyeljen a helyes testtartásra és napközben töbször álljon fel egy rövid sétára Az ízületeket kevéssé, a két testfelet pedig egyenletesen terhelő, lassabb, kiegyensúlyozott mozdulatokkal végezhető sportok viszont kifejezetten ajánlottak az erőnlét javítására, és - amennyiben erősítik a törzset - jót tesznek a gerincnek is. Általában ajánlott az úszás (a mellúszás nem, mert túlzottan meghajlítja a gerincet, a hátúszás viszont kifejezetten), a vízben végzett torna vagy "futás" (aquafitness, aquajogging), a gyaloglás, az egész testet átmozgató nordic walking és a sífutás, illetve természetesen a kifejezetten az ilyen panaszokkal élő emberek igényeire kifejlesztett gerinctorna. Határesetet jelent a kocogás és a kerékpározás: egyik sem feltétlenül tilos, de az előbbinél nagyon körültekintően kell megválasztani a cipőt, és kerülendő az aszfalt, az utóbbi pedig csak magasra állított kormánnyal javasolt, hogy ne kelljen előregörnyedni.
Mindezek mellett, ha már kialakult a baj, érdemes orvos, gyógytornász szakszerű segítségét kérni, mielőtt terhelni kezdenénk a szervezetünket: mozogni elengedhetetlen, de egészségügyi problémák esetén különösen fontos, hogy tisztában legyünk a helyes testtartással és kivitelezéssel, az előnyös és az ártalmas mozdulatokkal. Súlyos problémák esetén előfordulhat, hogy csak egyénre szabott gyógytorna után jöhet szóba a felsorolt mozgásformák bármelyike.