Bár a stressz sokunk életét megnehezíti, az sem egyszerű, hogy egy új szokás révén csökkentsük a szintjét az életünkbe. Most ahhoz adunk néhány tippet a VeryWellMind segítségével, hogyan győzhetjük le az életmódváltás kapcsán felmerülő problémákat és kifogásokat.
Bölcsen válassz új szokást!
Amikor valami újat akarunk beépíteni az életünkbe, vegyük figyelembe az olyan tényezőket, mint az erősségeink, az időbeosztásunk és az életmódunk, valamint az új szokás összetettsége, illetve hogy mennyi időt tudunk rászánni.
Ha nem tudjuk, hol kezdjük, gondoljuk át, melyik területen van a leginkább szükségünk fejlődésre. Eleget alszunk? Kiegyensúlyozottan eszünk? Megisszuk a napi ajánlott mennyiségű vizet? Mozgunk eleget? Jól kezeljük a stresszt?
Ha nem gondoljuk át alaposan, és olyasmit választunk, ami nem kompatibilis a személyiségünkkel és az életmódunkkal, csak a saját dolgunkat nehezítjük meg. És valószínűleg nem is tudjuk megtartani a szokást.
Építsük be a napirendünkbe!
Ha nincs konkrét tervünk egy új szokás megtartására, akkor túlságosan könnyen arra juthatunk, hogy a már meglévő időbeosztásunkba nem fér bele semmi új. Túl elfoglalt leszel, túl fáradt vagy könnyen találsz más ürügyet, hogy hagyd, hogy a tehetetlenség elfojtsa legjobb szándékaidat.
Éppen ezért a következő döntő lépés az, hogy találjunk egy konkrét időpontot, amelyet csak az új stresszkezelési tevékenységére szánunk. Legyen szó „minden reggel zuhanyozás előtt”, „ebédszünetben” vagy „hétköznap este 8-kor”, olyan időpontra van szüksége, amelyik erre az új szokásra van elkülönítve. Így nem kell folyamatosan keresni egy lyukat a naptárunkban.
Legyen segítségünk!
Sokkal több sikert érhetünk el, ha mások is segítenek az úton. Nemcsak támogatást nyújtanak, ha szükségünk van rá, hanem meg is kell magyaráznunk nekik, ha kihagyunk egy új alkalmat, és ez megnehezíti a kifogások keresését, és az abbahagyást.
Ennek egyik módja, ha egy barátunkkal együtt vágunk bele a kalandba, vagy ha csoportos foglalkozásba kezdünk bele (például elkezdünk járni egy jógatanfolyam). Ha inkább egyedül csinálnánk, akkor is megkérhetünk valakit, hogy kérjen minket számon az első hetekben. Vagy vezethetünk naplót, ahol minden nap vagy minden hét végén leírjuk, miket sikerült elérnünk. Bárhogy is csináljuk, az biztos segít, ha valaki elszámoltat, legalábbis az elején.
Legyenek céljaink és jutalmaink!
Bár a stresszkezelésből származó nagyszerű érzések önmagukban is felérnek egy jutalommal, minden új szokás elkezdése esetén segít, ha kézzelfoghatóbb módon is elismerjük a teljesítményünket.
Például ha elkezdünk edzőterembe járni, minden ötödik alkalmat egy új tornaruhával ünnepelhetjük meg. De megajándékozhatjuk magunkat egy okosórával vagy más hasonló eszközzel, ha úgy érezzük, megérdemeljük.
Biztos jó úton járunk?
Ahogy az egészségesebb szokások kialakítása felé haladunk, fordítsunk különös figyelmet arra, hogyan érezzük magunkat. Úgy tűnik, hogy az új szokás beleillik az életmódunkba, és személyiségünkhöz? Könnyű betartani az új napirendet, vagy inkább valami mást kellene kipróbálni?
Ha úgy érezzük, nem vált be az új hobbi, dicsérjük meg magunkat, amiért eddig kitartottunk, és keressünk valami olyat, ami jobban megfelel a számukra. Hosszútávon csak segít, ha többféleképpen is le tudjuk vezetni a stresszt.