„A magzat lába az anyaméhben többféle módon helyezkedhet el: felcsapottan, befelé vagy kifelé fordulva, de a várandósság végén általában a töröküléshez hasonló, keresztezett, részben felhúzott lábtartás a jellemző, így a csípőízület is ehhez az alsó végtagi helyzethez, pózhoz igazodik” – olvasható a Semmelweis Egyetem ismertetőjében. Mint írták, a furcsa testhelyzet miatt csípőízületi aszimmetria vagy tartási eltérés alakul ki a babáknál, ez az ízület azonban remekül fejleszthető egy egyszerű gyakorlatsorral, amelyet naponta kétszer kell elvégeztetni a gyermekkel.
Fontos, hogy tornáztassuk a babákat
„A rendszeres mozgás és az arra való képesség az egyik legfontosabb életminőséget meghatározó tényező életünkben” – emelte ki dr. Szabó Miklós Károly, a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinika főorvosa. Hozzátette, a baba a születése utáni első hónapokban még nem képes elszánt és akaratlagos mozgásokra, ezért ebben az időszakban nagyon fontos és hasznos a szülő által irányított torna.
Hányszor és meddig kell tornáztatni a csípőt?
A csecsemővel végzett gyakorlatok nemcsak az ízület mozgástartományát növelik, hanem a szülő-gyermek kapcsolatot is mélyítik a testi kontaktus által. Az elvégzendő gyakorlatokat – amelyek a Semmelweis Egyetem lenti oktatóvideójában láthatók – rendszeresen, naponta legalább kétszer gyakorolni kell, a baba 4-6 hónapos koráig. A szakértők szerint a pelenkázások idején például remek alkalom nyílik egy kis tornáztatásra, így a gyakorlatok jól beilleszthetők a napi rutinba.