Így hat az életkor az elhízásra

Életkorunk előrehaladtával könnyen okozhat gondot a megjelenő túlsúly ledolgozása, ami mögött több meglepő tényező is meghúzódik. Lássuk tehát, miért válik nehezebbé a fogyás az évek múlásával, és mit tehetünk annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegyük az erőfeszítéseinket!

Dr. Neerav Padliya, az étrend-kiegészítőket gyártó MYOS Rens cég kutatási részlegének alelnöke szerint az életkorral járó változások sokkal kezelhetőbbek, mint gondolnánk. Ahelyett, hogy egyre több kalóriát vonnánk meg magunktól, érdemes lehet inkább módosítani egy keveset a testmozgáshoz és az étkezéshez fűződő személetünkön.

Elhízást hátráltató tényezők

A hormonok jelentős szerepet töltenek be a nemkívánatos változások fellépésében. Férfiak esetében a karcsúbb alkat titkát a tesztoszteron jelenti. Ez a hormon egyebek mellett közrejátszik az izomépítésben, az anyagcsere serkentésében és az inzulinérzékenység fenntartásában. Alacsonyabb tesztoszteronszint esetén a szervezet hajlamosabb arra, hogy zsírt raktározzon el, miközben az elhízás hátráltatja a hormon előállítását. Hasonlóan tehát a tyúk és a tojás esetéhez, sokszor ebben a helyzetben is nehéz megmondani, hogy az egymást erősítő két folyamat közül melyik kezdődött előbb. Mindazonáltal teljesen természetes, hogy a férfiak tesztoszterontermelése idővel csökkenni kezd: 30 éves kor felett nagyjából egy százalékkal évente.

A női testben termelődő progeszteron és ösztrogén egyensúlya rendkívül fontos, ugyanis ha ez utóbbi túlsúlyba kerül, akkor hozzájárul a zsírszövetek képződéséhez. Nagyjából 35 éves kor felett mindkét hormon szintje csökkenésnek indul, ugyanakkor a progeszteron fogyása gyorsabb ütemben zajlik, ezáltal a korábbinál lényegesen nehezebbé téve a hormonok közötti egyensúly, illetve a testsúly kontrollálását.

Egyszerűbb tünetektől a bonyolult kórképekig terjedhet a következménye, ha egy nő szervezetében felborul az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya. Olykor igen meglepő lehet, milyen panaszok hátterében áll ez a probléma. Részletek itt.

Ugyancsak súlyosbíthatja a helyzetet az izomtömeg elvesztése, mivel ez az egyik legfontosabb tényező, amely lassú anyagcseréhez vezet. A teljes szervezeten belül az izomszövetek használják fel a legtöbb glükózt. Megfelelő mennyiségű izomzat nélkül tehát a test nem lesz képes ugyanolyan ütemben hasznosítani a bevitt szénhidrátokat, mint korábban, aminek fokozottabb zsírképződés az eredménye.

Mit tegyünk, ha nem megy a fogyás?

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Idősebb korban a rendszeres testmozgást végzők hajlamosak a kardiovaszkuláris edzésekre összpontosítani, akadnak például, akik sokat sétálnak. Fontos lenne azonban, hogy ne hanyagolják el a rezisztenciaedzést sem, amelynek pozitív hatásai ebben az életkorban kifejezetten nélkülözhetetlenek. Bár az aerobedzések kétségkívül jó szolgálatot tesznek szívünk egészsége szempontjából, legalább ennyire fontos viszont az izomépítés is, hogy hatékonyabban óvhassuk meg magunkat olyan súlyos betegségek kialakulásától, mint a diabétesz. A rezisztenciaedzés egy gyűjtőfogalom, amely alatt olyan gyakorlatokat értünk, amelyek során az izmok összehúzódását úgynevezett külső ellenállással fokozzuk, például súlyzókkal vagy saját testsúlyunk kihasználásával.

A rezisztencia edzések idősebb korban is kiemelt fontosságúak
A rezisztenciaedzések idősebb korban is kiemelt fontosságúak

Az izmok építése és az anyagcsere stabilan tartása szempontjából idősebb korban rendkívül jótékony hatásúak lehetnek egyes étrend-kiegészítők is. Kifejezetten javasolt, hogy az érintettek minél több fehérjét fogyasszanak napi szinten, mivel ezek a szerves makromolekulák képesek ellátni a szervezetet az izomtömegnövelést és az anyagcserét támogató esszenciális aminosavakkal. Általában véve a tejsavó fehérje jó választásnak bizonyulhat.

Forrás: Daily Mail

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.