Az izomhúzódás akkor következik be, ha az izmokat túlerőltetjük és az izomszövet sérül, az izmokban kisebb-nagyobb szakadások történnek. Minél több izomrost szakad el, annál komolyabb a sérülés és annál nagyobb az azt kísérő fájdalom, de egy kisebb izomhúzódás is kellemetlenségekkel járhat együtt.
A fájdalom általában hirtelen jelentkezik, de előfordulhat, hogy csak lassabban alakul ki. Az izomhúzódás tünetei a fájdalom mellett az izom gyengesége, ezek az izom nyújtására fokozódnak. Súlyosabb esetben gyulladásra utaló jelek is tapasztalhatóak, például az érintett terület duzzanata, kipirosodása, meleg érzetűvé válása, és a bőr is elszíneződik (zúzódásra emlékeztető véraláfutás alakul ki). Ez utóbbi esetben haladéktalanul orvoshoz kell fordulni!
Az izomhúzódás és az általános izomláz között a legnagyobb különbség, hogy az előbbi csak egy izmot vagy izomcsoportot érint, az utóbbi viszont (majdnem) az egész testünkre kihat.
Elsősorban sportolás közben következhet be izomhúzódás A meghúzódott izomnál az első reakciónk gyakran annak kinyújtóztatása lenne, azonban ez helytelen megközelítés, hiszen éppen a túlnyújtás okozta a problémát. Lehetőleg helyezkedjünk nyugalomba, ne erőltessük az izmot, ne akarjunk azonnal visszatérni a pályára. A legjobb, ha néhány napig semmilyen mozgást nem végzünk.
Az izomhúzódás kezelésénél évtizedekig az úgynevezett RICE-módszert követték, ez a betűszó a rest, ice, compression és elevation szavakból áll össze. Vagyis a sérült testrészt helyezzük nyugalomba, pihentessük, tegyünk rá jeges borogatást, esetleg kötést, és emeljük meg. Az új kutatások szerint azonban ez a kezelési mód téves , az eredmények alapján új rövidítés született, az MCE (Move, Compression, Elevation - Mozgás, Kompresszió, Megemelés). Mostantól inkább ezt érdemes követni. A meghúzódott izmot erőltetni azonban tilos, hiszen ezzel csak tovább fokozzuk a fájdalmakat, és további sérüléseket is kockáztatunk.
A legtöbb esetben az izomhúzódás magától, néhány napon belül meggyógyul. Ugyanakkor, ha nem érzékelünk változásokat, vagy a fájdalom fokozódik, esetleg gyulladásos tüneteket veszünk észre magunkon, akkor forduljunk orvoshoz.
Az izomhúzódás elkerüléséhez, megelőzéséhez a legjobb módszer az alapos bemelegítés, illetve a saját határaink ismerete. Ha új mozgásformába fogunk, legyünk óvatosak és fokozatosak, és azonnal hagyjunk abba egy tevékenységet, ha fájdalmat, kellemetlenséget tapasztalunk.