Átfogó kutatást végzett a Stanford Egyetem arról, mennyire aktív a világ népessége. Ehhez bőséges háttéranyagot tudtak használni, a zsebünkben lévő okostelefonok ugyanis méterre pontosan képesek meghatározni a helyzetünket, így könnyen felmérhető velük, hány lépést teszünk is meg egy átlagos napon.
Ennyit mozognak a magyarok
Az egyetem kutatói összesen 68 millió napnak megfelelő időintervallumot tekintettek át a világ számos országából, hogy kiderüljön: melyek a leglustább, illetve a legaktívabb nemzetek. Összesen 700 ezer ember adatait vizsgálták meg, melyek mindegyike letöltötte az egyik népszerű sportapplikációt, amely figyelemmel követi a napi mozgási rutinjukat , illetve figyelmezteti őket, ha túl sokat tétlenkednének. Ez az eddig készült legnagyobb volumenű felmérés az emberek mozgásáról, a kutatók szerint a rögzített anyag ezerszer nagyobb, mint bármi, amiből eddig dolgoztak.
Az elemzett adatok szerint egy átlagos ember naponta 4961 lépést tesz meg. Hong Kongban a legaktívabbak az emberek, akik átlagosan 6880 lépést tesznek meg egy nap, a legkevesebbet pedig Indonéziában mozognak, itt alig feleannyi, csupán 3513 lépést tesz meg egy átlagos ember. A Nature tudományos lapban is publikált eredmények szerint Európában az ukránok, a fehéroroszok, a spanyolok és a svédek a legaktívabbak napi 6000 körüli értékekkel. Magyarország az európai átlagot képviseli nagyjából 5500 körüli lépésszámmal, a "leglustább" nemzet pedig a görög, ahol kevesebb, mint 4500 lépést tesz meg egy átlagos ember.
Nemcsak országok között végeztek összehasonlítást, de egy adott országon belül is vizsgálták a "mozgási egyenlőtlenségeket", azaz hogy mekkora különbség figyelhető meg a legfittebb és a leglustább társadalmi rétegek között. Minél nagyobb ez a különbség, annál nagyobb az elhízás mértéke is az országban - állapították meg a kutatók. Ez a különbség a vizsgált országok közül Svédországban az egyik legalacsonyabb, ahol a túlsúlyos emberek aránya is az egyik legalacsonyabb a világon.
Egyes országokon belül is igen eltérő a mozgással töltött idő, az Egyesült Államokban például a kimondottan "járókelőbarát" New York és San Francisco lakossága sokkal jobb eredményeket mutathat fel, mint az elsősorban autós közlekedésre kialakított Houston és Memphis.
Forrás: BBC