Az című szakfolyóiratban megjelent eredményekhez a rekeszizom aktivitását vizsgálták meg, ami a tüdőfunkcióért felel. A kísérletek alapján a hölgyeknél ennek az izomnak erősebben kellett dolgoznia, hogy kompenzálja a kisebb méretű tüdőt.
Még két azonos testméretű férfi és nő esetében is kisebb utóbbinak a tüdeje, illetve szűkebbek a légútjai. A légszomj fizikai erőkifejtés után, vagy betegség tüneteként - például hörghurutnál - jelenhet meg.
"Egészséges és beteg embereknél egyaránt megállapítottuk, hogy a nők hajlamosabbak a légszomjra fizikai aktivitás után, mint a férfiak" - foglalta össze a kutatást vezető Dr. Dennis Jensen. A kísérletben 25 nő és 25 férfi vizsgálati eredményeit hasonlították össze. Mindannyian 20 és 40 év közöttiek voltak, és kerékpáron edzettek.
Légzésük mélységét és szaporaságát a fizikai terhelés különböző szintjein rögzítették. A légzés ütemén kívül a rekeszizomnak küldött elektromos jeleket is mérték, tehát az idegrendszer levegővételre kiadott utasítását.
"Biológiai sajátosság, hogy a nőknek kisebb tüdejük van, ezért jobban meg kell dolgoztatniuk a légzőizmaikat ugyanazon levegőmennyiség áramoltatására. Eredményeink megmagyarázzák, hogy az emfizémával küszködő nőknek miért vannak súlyosabb tüneteik, mint a férfiaknak" - tette hozzá a szakértő.
További kutatások irányulnak majd arra, hogy az elhízás milyen kapcsolatban áll a légszomjjal.