Marihuánaként hat a futás az agyra

A hosszútávfutók eufóriáját általában a testben képződő endorfin hormonokkal magyarázzák, német tudósok új elmélete alapján azonban a fájdalmat és kimerültséget feledtető örömérzet kiváltásában a testben képződő úgynevezett endokannabinoidok játszhatnak nagy szerepet.

Az Eppendorfi Egyetemi Klinika (UKE) kutatója, Johannes Fuss és a mannheimi lelkiegészség-kutató intézet munkatársa, Peter Gass vezette kutatócsoport adatai azt mutatták, hogy a szervezet által a vérbe bocsátott endorfin hormonok nem jutnak át a vér és az agy közötti gáton, így nem tudnak az agyra hatni.

A zsírban oldódó endokannabinoidok , vagyis a szervezeten belül képződő kannabinoidok koncentrációja azonban a futók vérében ugyanúgy magasabb, mint az endorfinoké, és az előbbiek képesek lehetnek a vér-agy gáton áthatolni. (Az endokannabinoidok olyan természetes jelátvivő molekulák, amelyek az agyban lévő kannabinoid receptorokat aktiválják. A marihuána hatóanyaga is ugyanezeket a receptorokat aktiválja.)

Először sikerült kísérletekkel kimutatni, hogy az egereknél a futás eufóriája a kannabinoid érzékelőivel függ össze - magyarázta Fuss. Az eredményeket az amerikai tudományos akadémia lapjában (PNAS) tették közzé .

A kísérleti állatok öt órán át szaladtak mókuskeréken, volt, amelyik 6,5 kilométert is megtett. A hosszútávfutók eufóriáját ugyan nem lehetett náluk kimutatni, kísérőjelenségeit azonban igen: a kontrollcsoporthoz képest a futó egerek kevésbé éreztek fájdalmat és félelmet.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fájdalomtűrést úgy vizsgálták, hogy a rágcsálókat a futás után meleg lapra helyezték. A futó egerek nyugodtabbak voltak, mint a kontrollcsoportba tartozó állatok: hosszabb idő telt el, amíg a talpukat nyalogatni kezdték vagy fölugráltak. A kutatók szerint ez a jobb fájdalomtűrésre utal.

Futás után az egerek kevésebb fájdalmat és félelmet éreztek, mint nem futó társaik

Futás után az egerek kevésebb fájdalmat és félelmet éreztek, mint nem futó társaik A félelemérzet vizsgálatára sötét dobozba helyezték az egereket. A következtetést abból vonták le, hogy az állatok milyen gyakran és milyen messzire merészkedtek ki a sötét dobozból a szomszédos, kivilágított doboz felé. A hosszútávfutó egerek kevesebb félelmet mutattak, továbbmerészkedtek a számukra kellemetlenül éles fényben úszó dobozba.

Az elméletet azzal támasztották alá, hogy az egereknek az endokannabinoidok érzékelőit hatástalanító gyógyszert adtak. Fuss szerint ekkor a hosszútáv eufóriájának pozitív hatásai elmaradtak - ez valószínűleg a kettő közötti kapcsolatra utal. Az endorfinokat érzékelő receptorok blokkolásának nem volt hatása az eufória kísérőhatásaira. A tudósok úgy vélik, a jelenség hátterében működő mechanizmusok az állatoknál és az embernél hasonlóak lehetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.