Bár régóta köztudott, hogy lefekvés előtt mindenképpen el kell távolítani a sminket az arcról, hogy ne tömődjenek el pórusaink, és emiatt ne legyenek pattanásaink, egy friss tanulmány arra is rávilágított, hogy edzés előtt is így kellene tennünk - írja a Healthline. A kutatásban 43-an vettek részt, 20 férfi és 23 nő, akiknek a homlokukra és az arcuk egyik felére alapozót kentek, míg a másikat szabadon hagyták.
Az eredmények azt mutatták, hogy bár az egész arc nedvesebb lett az edzés után, de a sminkes területen jóval nagyobb mértékben. A pórusok mérete megnőtt a festés nélküli arcfélen, de a sminkelt részen nem annyira. Előbbi terület olajosabb lett, a sminkelt pedig pont fordítva.
"Egyre többen viselnek sminket edzés közben is. Kutatásunk szerint viszont ez nagy hatással van a bőrük állapotára: egy erősebb termék, például egy alapozókrém eltömítheti a pórusokat a fokozott izzadás miatt. Ezért érdemesebb ilyenkor csak könnyebb sminket feltenni, vagy olajmentes termékeket használni az egészséges bőrért" - magyarázta a Healthline-nak Dr. Dongsun Park társszerző, a Koreai Nemzeti Pedagógiai Egyetem munkatársa.
Ha mégis ragaszkodunk ahhoz, hogy az edzőteremben is sminket viseljünk, akkor érdemesebb úgynevezett szépségbalzsamot (beauty balm) használni alapozó helyett. "A BB-krém az alapozó és a bőrápoló termék keresztezése. Általában nem tartalmaz komedogén összetevőket, és célja a bőrtónus és a bőr általános megjelenésének javítása. Ezen kívül a színkorrekciós (color correcting) krémek is szóba jöhetnek: ezek célja a bőrpír enyhítése, vagy az egyenetlen bőrtónus eltüntetése. Az ilyen termékek könnyebb állagúak lehetnek, mint a BB-krémek" - mondta Dr. Brendan Camp bőrgyógyász a portálnak.
Azt is javasolja, hogy testmozgás után tisztítsuk meg bőrünket, hogy eltávolítsuk a felesleges olajat, izzadságot, baktériumokat, illetve a termékek maradványait, mivel ezek pattanásokhoz és tüszőgyulladáshoz vezethetnek. Ezenkívül arra is felhívta a figyelmet, hogy ha szabadtéren edzünk, akkor a fényvédő krémről se feledkezzünk meg (legalább 30-as faktorút használjunk).
Bár az új tanulmány az alapozók hatásait vizsgálta, számos egyéb kozmetikai termék létezik még (szemceruza, szempillaspirál, rúzs stb.), és a kutatók szerint ezek hatásait is érdemes lenne górcső alá venni.