Az izomláz , vagyis a mozgás, sportolás utáni jellegzetes izomfájdalom a nagyobb terhelést követően egy-két nappal jelentkezik és néhány napon belül nyomtalanul el is múlik, és bár egy nagyon gyakori problémáról van szó, a szakemberek még nem találtak magyarázatot a jelenségre.
Korábban a mozgás közben fellépő relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsavat okolták, mára azonban egyetértenek a szakemberek abban, hogy az izomrostokban keletkező mikroszakadások is szerepet játszanak az izomláz kialakulásában. A tejsavval kapcsolatos elképzelések pedig megdőltek, ugyanis kutatások szerint a tejsav néhány órán belül kiürül az izmokból.
Mivel az izomláz, a sportolás utáni izomfájdalom fokozottabban jelentkezik nagyobb megterhelések után, jó hír, hogy minél többet sportolunk, annál ritkábban lesz izomlázunk. A szervezetünk ugyanis fokozatosan hozzászokhat a terheléshez, az izmaink is megerősödhet, a mozgás hatására pedig még a vérkeringés is javulhat, így az izmok mikroszakadásainak regenerációja is felgyorsul.
Tehát, ha az első alkalmakkor izomlázunk van sportolás után, ne hagyjuk abba a mozgást, sőt tekintsük ezt annak a jelének, hogy az izmaink "vették az adást", és elkezdtek fejlődni. A mikroszkopikus sérülések begyógyítása ugyanis az izmok erősödésével jár együtt.
Mit tehetünk az izomláz ellen?
Amit biztosan nem érdemes: vény nélkül kapható fájdalomcsillapító gyógyszereket bevenni, ezek ugyanis a legtöbb esetben teljesen hatástalanok. A lassan megkezdett, nyújtó tornagyakorlatok, vagy az úszás mindenképpen ajánlhatók izomláz esetén. A hideg-meleg váltott zuhany, fürdő érezhető javulást hozhat a vérkeringést élénkítő hatása miatt, de javasolt a masszázs , a szauna is. Ha különösen heves a fájdalom, a vény nélkül kapható, helyileg alkalmazható izomlazító krémek, sportkrémek is jótékonyak lehetnek.
Bizonyos ételek is jótékony hatásúak lehetnek, például a görögdinnye vagy a meggy (pontosabban az ezekből préselt gyümölcslé), de a regeneráló hatású sportitalokat, pezsgőtablettákat is érdemes beiktatni az étrendünkbe.