Télen rengeteg országban szokás megmártózni a jeges tavakban, vagy akár a tengerben - akár csak szórakozásból, akár azért, hogy szerencsésebbek, boldogabbak legyenek az új évben.
A jeges vízbe merülést sok helyen forró fürdő vagy szaunázás előzi meg, amely csak még jobban felerősíti a hideg vízre adott reakciókat. A szervezetünk a nagyjából húsz fokos vizet már hidegnek érzékeli, ezért ha valaki jeges vízbe ugrik (mely nagyjából 4-5 fokos), a testünket sokk éri. Ennek hatására a vérerek azonnal összehúzódnak, a légzésünk gyorsabbá válik (ezért láthatjuk, hogy a hideg vízben fürdőzők kapkodják a levegőt), a szívverésünk is szaporább lesz, a vérnyomásunk pedig megemelkedhet.
A jeges fürdőnek természetesen veszélyei is vannak, ezért soha ne vágjunk bele egyedül vagy úgy, hogy nem készülünk fel rá eléggé. Bár a szervezetünk viszonylag hosszú ideig képes megőrizni a maghőmérsékletét (vagyis a belső szerveket "melegen" tartja, hogy el tudják látni a feladatukat), így egy néhány perces fürdő során nem fagyunk meg, de a végtagok jelentősen kihűlhetnek.
A jeges vízbe merülés jót tehet a keringésünknek, energikusabbá, élénkebbé válhatunk tőle, szebb lesz a bőrünk, és csökkenhet a reumás fájdalom is
A szaporább lélegzetvétel hatására megváltozik a szén-dioxid anyagcseréje, emiatt a vérben csökken a kalcium szintje, és így az izmaink sem tudnak megfelelően működni és elgyengülnek., emiatt nehezebben koordinálható lesz a mozgásunk. A szívbetegeknek, magas vérnyomástól szenvedőknek nem javasolt a jeges fürdő.
Mit tehet az, aki szívesen kipróbálná a hideg vizes fürdőt, ám nincs lehetősége arra, hogy megmártózzon egy jeges tóban? A váltott vizes zuhannyal hasonló hatást érhetünk el a saját otthonunk kényelmében!