Igyunk tejet, ha izomlázunk van!
Edzés után fontos pótolni a szénhidrátot és a fehérjét, és több kutatás is arra jutott, hogy a tej , különösen a csokis tej remek ital ilyenkor, mert mind a kettőt megfelelő arányban tartalmazza, segít a szervezetnek regenerálódni, és csökkentheti az izomfájdalmakat. A lényeg, hogy válasszunk alacsony cukortartalmú változatot, és két-három decinél ne igyunk többet.
Ne vegyünk forró fürdőt izomláz esetén!
Bár sajgó izmokkal jó ötletnek tűnhet befeküdni a kádba , és relaxálni, a magas hőmérséklet még rosszabbá teheti az izmokban a fájdalmat és az esetleges gyulladásokat - ilyenkor a szaunázás sem feltétlenül jó ötlet. Ha mégsem tudunk ellenállni a fürdőnek, keverjünk a vízbe keserűsót, amely segít csökkenteni a fájdalmakat és a gyulladást.
Jegeljük az izomlázat?
A sajgó, esetleg begyulladt izmoknak nagyon jót tesz a hűtés . Ha az igénybe vett testrészekre jégzselét vagy akár csak egy csomag fagyasztott zöldséget teszünk, összehúzza az ereket, és lelassítja a véráramlást az adott területen. A hűtés után visszaáramló vér tápanyagokat szállít az izmokhoz, és segít "kimosni" az anyagokat, amelyek a fájdalmat okozzák - nem véletlen, hogy az élsportolók közül sokan jeges fürdőben regenerálódnak a kimerítő edzések után.
Ne nyújtsunk túl sokat!
A könnyed nyújtás jóleshet, ha fájnak az izmaink, de ha túlzásba visszük, akkor több kára van, mint haszna, mivel lelassíthatja a regenerációs folyamatot - erre jutottak a Dél-Carolina Orvosi Egyetem kutatói.
Masszíroztassunk, ha izomlázunk van!
A masszázs, akár masszőrhöz megyünk, akár magunknak csináljuk, nemcsak kellemes, de hasznos is, mivel élénkíti a keringést az izmokban - ennek fontos szerepe van a regenerációs folyamatban. Mindig hosszanti irányban masszírozzuk az izmot, és apró, körkörös mozdulatokkal dolgozzunk.
Forrás: rodalesorganiclife.com