Az című szaklapban megjelent tanulmány szerzői szerint a pamutból készült sportruházat kevésbé lesz kellemetlen szagú egy megterhelő edzés után, mint a műszálas anyagból készült. Ez utóbbin ugyanis sokkal jobban érzik magukat a testszagért felelős baktériumok. Azt azonban még nem sikerült kideríteniük, hogy pontosan mi ennek az oka.
A vizsgálat során 26 egészséges önkéntes pólóit elemezték, miután egy megterhelő spinning-órán vettek részt. A felsőrészeket 28 órán keresztül "pihentették", majd szakemberek segítségével elemezték a szagukat, illetve megvizsgálták az alanyok hónaljában, valamint felsőrészén lévő baktériumflóra összetételét is.
A műszálas ruhák felületén nagy mennyiségben találtak a micrococci törzsbe tartozó baktériumokat, melyek képesek lebontani az izzadságban lévő hosszú láncú zsírsavakat, hormonokat és aminosavakat kisebb, kellemetlen szagú összetevőkre. Arra azonban nem jöttek még rá, miért érzik jobban magukat a baktériumok a műszálas ruhákon, mint a pamutból készült darabokon.
A kutatás vezetője, Chris Callewaert, a Ghent University tudósa szerint ez a kutatás segíthet jobban megérteni a testszag kialakulását és a probléma kezelésére is új módszereket találhatnak.
A pamutból készült ruházat biztosan javít a kellemetlen testszagon, de Callewaert szerint az igazi megoldást a mikroba-transzplantáció jelentheti - vagyis a hónaljon tenyésző, testszagot okozó baktériumokat le kell cserélni olyanokra, melyen nem okoznak kellemetlen szagokat .
A szakember szerint bármennyire is furcsa, de a izzadásgátlók használatáról. Ezekben ugyanis olyan anyagok találhatóak, melyek nemhogy elpusztítják, de kifejezetten táplálják azokat a baktériumokat, melyek a hónaljszagért felelősek.