Mozgással a depresszió ellen

Sajnos nem ritka, sőt napjaink egyre gyakrabban előforduló betegségéről van szó. A depresszió - a statisztikai adatok szerint - minden negyedik-ötödik ember érint élete során legalább egyszer.

Örömtelenség, levertség, a kilátástalanság érzése, szorongás, bezárkózás – ezek a jelek mind arra hívják fel a figyelmet, hogy baj van. S bár ma már a hatékony, személyre szabott kezeléssel, pontosan szedett gyógyszerekkel csökkenthetők a panaszol, javítható az állapot, a beteg és családja is sokat tehet azért, hogy jobb legyen az érintett közérzete.

Fokozott érzékenység

Jóval érzékenyebbek a testi problémákra a depresszióban szenvedők. A bioritmusuk felborul, sokat vagy éppen keveset alszanak, s az étkezés is ingadozhat a "túl sok" és a "szinte semmi" között. Fontos, hogy ezek a szélsőségeket megszűnjenek: ki kell alakítani egy olyan napirendet, amiben a megfelelő mennyiségű alvásnak, a lefekvés, felkelés idejének, az étkezéseknek meghatározott helye van. Ha például a beteg nem alszik eleget, rosszabbodhat az állapota, ugyanezért kerülni kell az alkoholfogyasztást és a kávéivást is minimálisra kell csökkenteni - ez utóbbiak a hangulatingadozásokat fokozhatják.

A rendszeres mozgás nagyban segít elűzni rosszkedvünket, és boldogsággal megtölteteni napjainkat.

A rendszeres sport sokat segít

Ha rendszeresen mozgunk, jobban érezzük magunkat: ennek igazságát mindenki megtapasztalta már, aki átélte azt a kellemes fáradtságot, a testünkben szétáradó jó érzést, amit a sport vált ki. A depresszióval küzdőknél különösen fontos, hogy a napjaik részévé váljon a mozgás.

Akár a reggeli torna, akár egy-egy séta, vagy kerékpározás a szabadban, de bármilyen mozgásforma alkalmas arra, hogy az agy hangulatjavító hatású vegyületeket bocsásson ki. A test átmozgatása, a gyakorlatok elvégzése összpontosítás igényel, arra figyelünk, amit éppen csinálunk. A negatív gondolatoknak ilyenkor nem marad sok "hely".

Rosszkedvűzők

Mivel a depresszió egyik kiváltó oka a krónikus stressz lehet, így ennek oldásában, tehát a komolyabb baj megelőzésben is kiváló eszköz a mozgás. A kellemes, tavaszi időben könnyebben vesszük rá magunkat, hogy kényelmes cipőt húzzunk, s elinduljunk a szabadba. Már önmagában az, hogy fel kell öltözni, készülni kell a mozgásra, kizökkent minket a kedvetlen állapotból. Ha társakkal, a családunkkal, a barátainkkal együtt sportolunk, az még jobb, még inkább oldja a rossz hangulatot. Jó hatású lehet az is, ha testmozgás közben zenét hallgatunk: egy kellemes dallam segít az ellazulásban.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Utca emberét kérdeztük, tudja-e mi az anafilaxiás sokk

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +10 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra