Mozgással javulhat a Parkinson-kór

A Parkinson-kóros betegek járása, izomereje és fittsége fejleszthető rendszeresen végzett, mérsékelt erősségű edzéssel - áll egy friss tanulmányban.

A központi idegrendszert támadó kórkép velejárója a járási nehézség, és a jelenlegi kezelési lehetőségek nem őrzik meg a páciensek mozgékonyságát az állapot előrehaladtával. "Eredményeink alapján a futógépen valamint az ellenállásokkal végzett edzés egyaránt fejleszti a Parkinson-kóros betegek járóképességét" – mondta a kutatást vezető dr. Lisa Shulman, a Maryland-i Egyetem Orvosi Karának szakmai vezetője. Az eredmények az című szakfolyóirat online kiadásában jelentek meg.

"A járási nehézség a szóban forgó kórkép azon tünete, mely a leginkább rontja a betegek életminőségét" – indokolta a témaválasztást dr. Shulman. A vizsgálat során a kutatócsoport 67 véletlenszerűen kiválasztott Parkinson-kóros pácienssel végeztetett gyors vagy lassú sétát a futógépen, a harmadik csoportnak pedig erősítő-nyújtó gyakorlatokon kellett részt vennie. Valamennyien heti háromszor edzettek három hónapon át, és mindannyiuk állapotában javulás állt be. A mérsékelt tempójú séta bizonyult a leghatékonyabbnak, amely a hat perc alatt megtett távot 12 százalékkal javította. Ezt követte a gyors séta 6 százalékkal. A futógépen végzett gyakorlat növelte a szív- és érrendszer teljesítőképességét, míg a nyújtáson, illetve erősítésen alapuló edzés 16 százalékkal emelte az izomerőt.

"A különböző edzéstípusok különböző típusú javulással jártak a Parkinson-kóros betegeknél" – összegezte a tapasztalatokat dr. Shulman. "A pácienseknek nem kell szigorúan venniük az edzést ahhoz, hogy érezzék a pozitív hatást. Heti 50 perc közepes tempójú séta például tökéletes számukra" – tette hozzá a kutatás vezetője. Dr. E. Ray Dorsey, a Johns Hopkins Egyetem orvosi karának szakértője egyenesen úgy fogalmazott, hogy a rendszeres mozgás segítségével a betegek átvehetik az irányítást az egészségi állapotuk fölött. "Az eredmények azon bizonyítékok táborát gyarapítják, amelyek alátámasztják, hogy a mozgás fejleszti a járóképességet, az azzal történő felhagyás pedig hanyatlást okoz. Remélem, hogy mostantól az edzés a Parkinson-kóros betegek gondozásának része lesz" – fűzte hozzá.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Más kezelési lehetőségek ugyancsak segíthetnek a Parkinson-kóros betegek mozgáskoordinációs problémáin. A Neurology című szakfolyóiratban június 20-án publikált tanulmány szerint az agy mélystimulációja, amely vezetékek által elektromos impulzusok átadását jelenti, szintén fejlesztheti a járóképességet. Dr. Mark Stacy, a Duke Egyetem Orvosi Központjának professzora akkor elmondta, hogy az Amerikai Egyesült Államokban körülbelül egymillióan élnek ezzel a betegséggel, és mintegy öt százalékukon segíthet az említett eljárás.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.