Hosszú évtizedek óta tartja magát a köztudatban, hogy egészségünk megőrzéséhez napi legalább tízezer lépést kell gyalogolnunk. Mint azt korábban megírtuk, ez a szám valójában egy japán marketingkampányból származik az 1960-as évekből, azóta is sokaknak adott azonban könnyen megjegyezhető, egyben valóban hasznos célt a fizikai aktivitás terén. Mindazonáltal a Lódzi Orvostudományi Egyetem és a Johns Hopkins Egyetem orvosi kara szakembereinek friss tanulmánya alapján még ötezret sem kell lépnünk a mindennapokban ahhoz, hogy a mozgás már kimutatható egészségügyi előnyöket biztosítson.
A BBC beszámolója szerint a lengyel és amerikai kutatók mintegy 226 ezer ember egészségügyi adatait elemezték szerte a világból. Eredményeik azt mutatják, hogy napi négyezer lépés elegendő ahhoz, hogy érdemben csökkentse a bármilyen okból fellépő korai halálozás veszélyét. Mi több, mindössze 2300 lépésnek is már pozitív hatása van a szív- és érrendszerre. Persze a kutatók hangsúlyozzák, hogy minél többet sétál valaki, annál jobb. A négyezres lélektani határ felett minden újabb ezer lépés csökkenti a halálozási kockázatot, húszezer lépésig mintegy további 15 százalékkal.
Milliók életét követeli a mozgáshiány
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint az elégtelen fizikai aktivitás 3,2 millió halálesetért tehető felelőssé évente, ezzel ez a negyedik leggyakoribb halálok a világon. A BBC-nek nyilatkozva Honey Fine személyi edző kifejtette, a problémák forrása, hogy túl sokat ülünk, ami lelassítja az anyagcserét, hátrányosan érintve az izomzatot, egyben fájdalmakat kiváltva. Fine hangsúlyozza, hogy nem csupán a sportolásnak és edzésnek van fontos szerepe egészségünk megőrzésében, hanem minden olyan tevékenységnek, amely energiafelhasználásra sarkallja a szervezetet, legyen az akár egy egyszerű bevásárlás, felmosás, porszívózás, vagy akár telefonálás közbeni járkálás.
Ebbe a sorba illeszkedik a sétálás is. „A gyaloglás csökkenti a vérnyomást, erősíti az izmokat, védve így a csontozatot is. Fokozza az energiaszintünket, valamint az endorfinok felszabadulását. Egészséges táplálkozással párosítva pedig az egészséges testsúly megőrzését is jól szolgálja” – magyarázta az interjúban Fine. Hozzátette, a séta szinte mindenkinek megfelelő mozgásforma, mivel nem megerőltető sem az izmokra, sem az ízületekre nézve. A személyi edző néhány tanácsot is megfogalmazott, amelyet érdemes lehet megfogadni, hogy a gyaloglást a mindennapi rutinunk részévé tudjuk tenni.
- Ha vonattal ingázol, az állomásra inkább járj ki gyalog, ne autóval.
- Ha ülőmunkát végzel, állíts be a telefonodon emlékeztetőt, hogy óránként egyszer kelj fel és mozgasd át magad.
- Várandós nők számára is a séta az egyik legjobb mozgásforma, amelyet csak űzhetnek.
- Segíthet naponta 30 percet sétálni, ha ezt az időt arra szánod, hogy közben meghallgass egy podcastot.
- Ugyancsak jó motiváció, ha baráti társaságban mész ki egy parkba vagy erdőbe sétálni, vagy ha kutyát sétáltatsz.
- Nem kell rögtön nagy fába vágni a fejszéd, kezdj kicsiben! Ami ma 10 perc séta az állomásra, az később könnyen lehet napi 20-30 perc is a városban, zöldterületen.