Egy munkanap 8-9 órája nagyon hosszú tud lenni: sokszor már délután kettőkor úgy érezzük, nem tudjuk tovább bámulni a monitort, vagy nem bírjuk a monoton munkát, unjuk az állandó értekezleteket stb. Ilyenkor mind gyakrabban kattintunk át a Facebookra, hogy ott pihenésképpen megnézzünk néhány macskás vagy autós videót. Ezt azonban nem tesszük jól: egy új tanulmány szerint ugyanis ennél sokkal pihentetőbb, ha sétálni indulunk – számolt be a Scientific American.
A tanulmány szerint annak, ha csak heti néhány alkalommal ebédidőben sétálni megyünk, kézzelfoghatóan pozitív hatása lesz a hangulatunkra, és így a munkánkra is. A Dr. Cecilie Thøgersen-Ntoumani, a perth-i Curtin University munkatársa által vezetett kutatócsoport 75 egyetemi dolgozót vizsgált meg, akik mindnyájan ülőmunkát végeztek. A résztvevők túlnyomó többsége (69 fő) nő volt.
A résztvevők mindegyike mozgásszegény életet élt, azaz hetente kevesebb mint 150 percet töltött mozgással. A résztvevők egyik részét heti három alkalommal 30 perces, csoportos sétára vitték munkaidőben, illetve hétvégén még két sétát tettek velük. A résztvevők másik csoportja ugyanolyan inaktív maradt, amilyen korábban; ők voltak a kontrollcsoport. A kísérlet 10 héten át tartott.
A kísérleti alanyok a hét kettő tetszőleges napján napi kétszer okostelefonjuk segítségével kitöltöttek egy kérdőívet azzal kapcsolatosan, hogy hogyan érzik magukat munka közben, illetve, hogy mennyire érzik magukat leterheltnek a munkájukban. Néhány adatból a résztvevők motivációjára, illetve annak hiányára következtettek.
Az összegyűlt adatokból egyértelműen arra lehetett következtetni, hogy a kontrollcsoporthoz képest a gyaloglásokon részt vevőknek sokkal nagyobb volt a munkakedvük és összességében nyugodtabbak voltak . Amikor az ebéd előtt és az ebéd után rögzített adatokat hasonlították össze, kiderült, hogy ebéd után mindkét csoportnál megfigyelhető az idegesség csökkenése.
Ugyanakkor a gyalogló csoport pihentebbnek érezte magát a testmozgás okozta fizikai fáradtság ellenére is. A gyalogló csoportba tartozók pedig szignifikánsabban jobban érezték magukat, és nagyobb volt a munkakedvük azokon a napokon, amikor sétálni mentek, mint azokon a napokon, amikor nem mentek.
„Az eredmények arra utalnak, hogy a cégvezetőknek, a munkaadóknak igenis meg kellene fontolniuk, hogy napi szinten lehetővé tegyék a dolgozók számára a fél órás sétákat” – összegzi az eredményeket Thøgersen-Ntoumani. „Ez jóval egyszerűbb és hatékonyabb módja lenne a munkatársak közérzetének javításának, mint a drága eszközök, amelyeket sokszor nem is használnak a dolgozók.” Korábbi kutatások már szintén utaltak arra, hogy a gyaloglás serkenti a kognitív teljesítőképességet, javítja a hangulatot, a memóriát és a koncentrációt. Ugyanakkor a vizsgálatok eredményei nem konzisztensek.
A mostani kutatással kapcsolatosan pedig az a legfőbb probléma, hogy igen kevés résztvevővel készült, és azok nagy része nő. A szerzők figyelmeztetnek arra, hogy a férfiakra nem lehet általánosítani az eredményeket. A jövőben kiterjesztve szeretnék megvizsgálni a napközbeni gyaloglásnak a munkában nyújtott teljesítményre gyakorolt hatását.