Az című szakfolyóiratban megjelent tanulmány 14 korábbi értekezést elemzett újra, hogy meghatározza, mennyire hatékony segítség a jóga az asztma kezelésében. "Sokan az egészségre gyakorolt pozitív hatás kedvéért jógáznak, beleértve az asztmásokat is" - fogalmazott a kutatást vezető Holger Cramer professzor. "A rendelkezésre álló adatok újraelemzése során azonban kiderült, hogy ezt csak gyenge tudományos bizonyíték támasztja alá. A jógát tehát egyelőre nem lehet rutin kezelési módként ajánlani az érintetteknek. A légzőgyakorlatok alternatívájaként azonban célszerű lehet azok számára, akik érdeklődnek a kiegészítő gyógymódok iránt" - tette hozzá a szakértő.
Az analízis során 824 felnőttnél kerestek bizonyítékot arra, hogy a jóga csillapítja-e az asztmás tüneteket, segít-e a betegség fölötti irányítás megtartásában, illetve javítja-e a tüdőkapacitást és az életminőséget. A résztvevők Észak-Amerikából, Európából, Ázsiából, Afrikából és Ausztráliából származtak, és gyerekek nem tartoztak közéjük.
"Rengeteg asztmás keres kiegészítő terápiás lehetőséget a panaszok enyhítésére. Amennyiben a jógától jobban érzik magukat és szabadabban tudnak lélegezni, mindenképpen érdemes csinálniuk. Ezzel együtt azonban nem tudjuk azt javasolni, hogy minden jógázzon " - összegezte Michael Foggs, az Amerikai Allergia, Asztma és Immunológia Kollégium (ACAAI) elnöke.