Nyáron ennyit pihenhet egy sztárfocista

"Tudományos kutatások bizonyítják, hogy ma már a top játékosok egészségét is veszélyezteti a meccsnaptár zsúfoltsága" - hívta fel a figyelmet Theo van Seggelen, a FIFPro, a hivatásos labdarúgók nemzetközi érdekképviselete főtitkára. A szervezet frissen közzétett tanulmánya szerint az elképesztő terhelés mellett lényegében fizikai teljesítőképességük határait feszegetik a legmagasabban jegyzett klasszisok.

A Bajnokok Ligája-döntős Tottenham Hotspur és a dél-koreai válogatott támadója, Szon Hung Min például 78 hivatalos mérkőzésen lépett pályára az elmúlt egy év során, illetve több mint 110 ezer kilométert utazott csak azért, hogy a nemzeti tizenegy rendelkezésére álljon. A néhány napja az olasz élvonalbeli Genoához szerződött Lasse Schöne, az Ajaxot BL-elődöntőig vezető dán játékmester pedig kevesebb mint két hetet tölthetett csupán vakációzással a 2018-as világbajnokság és klubja nyári felkészülésének kezdete között.

"Annak érdekében, hogy a versenynaptár üteme tartható legyen, folyamatosan megkövetelik a játékosoktól, hogy elegendő pihenés és regeneráció nélkül teljesítsenek a maximumon. Ez persze azt jelenti, hogy nem tudják a legjobbat kihozni magukból, illetve ami még rosszabb, hogy sokuknak hosszabb ideig tartó mentális és fizikai megterheléssel is meg kell küzdeniük" - mutatott rá Theo van Seggelen.

A FIFPro At the Limit: Player Workload in Elite Professional Men's Football című tanulmánya Eden Hazardtól Harry Kane-ig összesen 16 világhírű labdarúgó statisztikáit dolgozta fel, beleértve a játékosok meccsterhelését, utazásait és a pihenésre fordított időt egyaránt. Emellett a szerzők idézték a cikkben egy közelmúltbeli, több mint 500 élvonalbeli futballista megkérdezésével készült felmérés eredményeit is.

Nincs idő pihenni két meccs között

A riport a rendelkezésre álló orvostudományi ismeretek fényében úgy fogalmaz, a futballmérkőzések során gyakoriak a hirtelen és nagy erőkifejtést igénylő sprintek, ami fokozza az izomsérülések kockázatát, valamint akár 72 órán át tartó fáradtsághoz vezet. A hosszú, nem ritkán 6 órát meghaladó repülőutak szintén extra pihenőnapot tennének indokolttá, csakhogy ezt a jelenlegi versenynaptár mellett többnyire lehetetlen megoldani. Emellett tanulmányok igazolják, hogy a profi sportolók körében magasabb a vénás tromboembólia és a mélyvénás trombózis kockázata ilyen utazások alkalmával.

Szon Hung Min, a Spurs ásza elképesztő meccsterhelést kapott az elmúlt egy évben
Szon Hung Min, a Spurs ásza elképesztő meccsterhelést kapott az elmúlt egy évben. Fotó: Getty Images

A már említett Szon tehát a maga 110 ezer kilométert felölelő éves utazásmennyiségével komoly veszélynek tette ki magát, de nem maradt el tőle sokkal Sadio Mané sem, aki a BL-győztes és angol bajnoki ezüstérmes Liverpool tagjaként ugyancsak 100 ezer kilométer feletti távot ingázott, hogy felölthesse magára a szenegáli válogatott mezét. Szon egyébként a 78 mérkőzéséből 56-ot úgy játszott le, hogy legfeljebb 5 napot pihenhetett előtte, míg Mané a maga 70 fellépéséből 48 találkozónak indult neki szűkre vett regenerációs idővel. Egyébként a korábbi kérdőívben megkérdezett 543 kollégájuk 64 százaléka válaszolt úgy, hogy nem jut elég ideje a testi és lelki feltöltődésre a mérkőzések között. Jól látható tehát, hogy igen elterjedt problémáról van szó.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Rövidre sikerült vakációk

Az angol élvonal, a Premier League küzdelmeiben kéthetes téli szünetet vezetnek be a 2019/2020-as szezontól. Az európai topbajnokságok közül ez volt az utolsó pontvadászat, ahol nem kaptak pihenőt a csapatok az ünnepek környékén. Részletek itt.

A FIFPro riportja megemlíti, hogy bár a szezonvégi és szezon közbeni szünetek nélkülözhetetlenek a játékosok teljes regenerációjához, jelenleg mégsem érhető el hivatalos nemzetközi irányelv e szünetek optimális tartamára vonatkozóan. Egyrészt ugyanis ezeknek a periódusoknak elég hosszúnak kell lenniük a mentális és fizikális feltöltődésre, másrészt viszont nem tarthatnak olyan sokáig, hogy az negatívan befolyásolja a játékosok teljesítményét és fiziológiai kapacitását. A nyári és téli szünetek teljes hiánya mindazonáltal egyértelműen fokozza a sérüléskockázatot - egészségügyi szempontok alapján előbbire négy-hat, utóbbira két hetet javasol minimálisan a FIFPro.

Csak az összehasonlítás kedvéért: Mané klubtársa, a kapus Alisson Becker mindössze 23 napot pihent múlt nyáron, dacára annak, hogy a brazil válogatottal igen korán, már a negyeddöntőben búcsúzott az oroszországi rendezésű világbajnokságtól. Ugyancsak 23 nap jutott a vb-győztes francia Raphael Varane-nak, de a legrosszabbul a dán Schöne járt a vizsgált 16 játékos közül a maga 10 napjával. A pengés középpályás tavaly július elsején még Horvátország legjobbjai ellen lépett pályára a vébén, július 25-én pedig már az osztrák Sturm Graz legyőzéséből vette ki góllal a részét a BL-selejtezők 2. fordulójában.

Mi lehet a megoldás?

A játékosok egészsége védelmében, illetve teljesítőképességük hosszú távú fenntartásához a FIFPro az alábbi javaslatokat fogalmazta meg a nemzetközi futballszereplők számára.

  1. Legyenek fix szezonbeli szünetek: nyáron legalább négy, télen legalább két hét szerepeljen a versenynaptárban, amikor a játékosok feltöltődhetnek fizikailag és mentálisan.
  2. Korlátozzák a hétközi meccsnapokat: mivel a játékosoknak legalább öt nap pihenésre lenne szükségük két összecsapás között a teljesítményük fenntartásához és a sérülések kockázatának csökkentéséhez, ezért kötelező szezononkénti limitet kellene bevezetni az öt napnál rövidebb szünetet megengedő mérkőzések számára vonatkozóan.
  3. Fontolják meg a meccssapkát: érdemes lenne bevezetni egy felső korlátot arra vonatkozóan, hogy egy adott játékos hány mérkőzést játszhat egy adott szezonban, csökkentve ezáltal a versenynaptár jelentette nyomást. Mindemellett, amennyiben a szükséges pihenési idő biztosított, úgy nincs szükség erős megszorításokra.
  4. Szét kell osztani a terhelést: a mérkőzésszám emelkedésének azt kellene magával hoznia, hogy a meccsek több játékos között oszlanak el, lehetőséget adva minden kerettagnak a játékra. A csapatok keretének bővítésével rugalmasabban és innovatívabban lehetne megtervezni a különböző versenykiírásokat is.
  5. Több pihenés a hosszú utazások után: a hosszabb távú repülőutakhoz biztosítani kell egy minimális pihenési időt. Ezzel együtt érdemes lenne csökkenteni az interkontinentális utak számát is: a megkérdezett válogatott játékosok 63 százaléka szerint ugyanis az hosszú utazás befolyásolja a teljesítményüket a pályán.
  6. Fejlesszenek ki egy korai figyelmeztető rendszert: monitorozni kellene a játékosok meccsterhelését egy erre a célra kifejlesztett rendszerrel. Ez segíthetne a játékosoknak, csapatoknak és versenyszervezőknek a tervezésben, illetve segíthetné a minimális pihenési idő meglétének ellenőrzését.
  7. Egyelőre nem kellenek további mérkőzések: mindaddig ne kerüljenek be újabb és újabb megmérettetések a versenynaptárba sem nemzeti, sem nemzetközi szinten, amíg a játékosok védelmére szolgáló változtatások nem lépnek életbe.

Forrás: fifpro.org

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Északnyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. A Tiszántúlon és a déli országrészben előfordul havazás, havas eső (észak felé egyre inkább szilárd halmazállapotú a csapadék). Ahol megszűnik a tartós csapadékhullás, ott egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél a Dunántúlon és a középső országrészben időnként erős lesz. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra