Más lehet a szívműködésünk
A futóknál előfordulhat, hogy az edzések miatt megnagyobbodik a szívük, és lassul a szívverésük. Ezt az orvosnak mindenképpen tudnia kell, nehogy valamilyen betegséggel kösse össze a lassú szívverést - esetleg speciális vizsgálatokra is szükség lehet. Ha pedig rendszeresen sportolunk, és ezzel együtt tapasztalunk mellkasi fájdalmakat, légzési nehézségeket vagy túl szapora szívverést, erről is számoljunk be, mivel aggodalomra adhat okot.
Egyes kezelések befolyásolhatják a teljesítményt
Ha például valamilyen okból béta-blokkolókat kell szednünk, az lelassíthat és ronthatja a teljesítményünket, így ha például félmaratonra edzünk, akkor mindenképp szóljunk erről az orvosunknak. A vízhajtók szedése előtt is jelezzük, ha sokat futunk, mert fontos, hogy elkerüljük, hogy kóros mértékben dehidratálódjon a szervezetünk.
Sérülésveszély
Bizonyos antibiotikumok, illetve vesegondokra, húgyúti problémákra vagy légzőszervi gondokra szedett gyógyszerek hatással lehetnek az ízületekre, inakra. Éppen ezért konzultáljunk a kezelőorvosunkkal, mielőtt ilyesmit kezdünk el szedni, hogy elkerüljük az esetleges sérüléseket. Ennek érdekében ugyanis nagyon fontos, hogy a dózisunkat a kellő körültekintéssel határozzák meg.
Súlynövekedés
Ha valaki sokat fut, annak általában nincsenek problémái az egészséges testsúly fenntartásával. Ha azonban azt tapasztaljuk, hogy a rendszeres mozgás ellenére meghízunk, akkor menjünk el orvoshoz, és jelezzük neki, mert ez akár alvási apnoéra vagy pajzsmirigy-alulműködésre is utalhat. Emellett, ha plusz súllyal ugyanúgy és ugyanannyit futunk, mint korábban, akkor a sérülések veszélye is megnövekszik.
Bőrproblémák
A gyakran futók általában sok időt töltenek a szabadban - emiatt például több napfénynek is vannak kitéve, ami növeli például a bőrrák kialakulásának esélyét. A lábon lévő bőrelváltozásokra is érdemes figyelmet fordítani - például akkor, ha sebeket, horzsolásokat találunk a lábfejünkön, miközben nem érzünk fájdalmat, mert ez cukorbaj jele is lehet.
Forrás: prevention.com