Bár nem leszünk tőle kigyúrtak vagy szálkásak, a séta segít a fogyásban, különösen abban az esetben, ha más gyakorlatokat, mozgásformákat túl nehéznek találunk. Alaposan átmozgat, különösen az alsó végtag és a fenék izmait, de az intenzív séta a keringésnek is jót tesz .
Ha minden főétkezés után beiktatunk 15 perc intenzív sétát, azzal javíthatjuk a glükóztoleranciát , és kordában tarthatjuk a vércukorszintet - ráadásul a rövid séták némileg hatékonyabbak, mint az, ha egyben sétálunk 45 percet. A rövid, de gyakori sétálás szintén jó hatással van a vérnyomásra és a vér koleszterinszintjére.
A séta ideális mozgásforma lehet az ízületi gyulladásban szenvedőknek, mert kíméletes az ízületeknek és nagyon kicsi a sérülés esélye. Emellett javítja az egyensúlyérzéket is, ami különösen az idősebbek számára fontos, hiszen így megelőzhetőek az esések - derült ki egy amerikai kutatásból.
A séta javítja az agyműködést, a kognitív funkciókat, a memóriát, a tanulási teljesítményt és jót tesz a kreativitásnak is. Minél messzebb tudnak az idősek sétálni hat perc alatt, annál jobban teljesítenek a memória- és logikai teszteken - állapították meg tudósok. A séta emellett hatékonyan csökkenti a stresszt (még úgy is nyugtató hatásúnak érezzük, hogy a szervezetben nem változik a kromogranin A -nak nevezett stresszfaktor szintje). Napi fél óra séta javítja az immunrendszer működését is, így aki rendszeresen sétál, kevesebbet lesz beteg.