Az ülés az új dohányzás – hallani egyre többször a szlogent. S valóban, a mozgásszegény életmódnak komoly szerepe van a szívbetegség , a rák, a cukorbetegség és az elhízás trendjeinek megerősödésében. Az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy hetente legalább 150 percet töltsünk mérsékelt testmozgással, de nagyon sokan ülnek a munkanapjuknak több mint a felét ülve töltik el. Az elektronikus kommunikáció azt jelenti, hogy nem is kell felkelni ahhoz, hogy beszéljünk valakivel. Így nem meglepő, hogy van egy rés az irodai bútorpiacon, amelyre azok lépnének be, akik az egész napos üldögélést felcserélnék némileg több fizikai aktivitásra.
A Google és a Microsoft állítólag már egy egész halom futópadasztalt vásárolt, amelyeken a munkafelületének közelében csak állandó gyaloglással lehet megmaradni. A gyártó TrekDesk cég közlése szerint a futópad-íróasztal gyaloglási sebessége 1,5 kilométer óránként, s egy perc alatt ezzel az andalgási sebességgel 2,6 kalóriát lehet elégetni. A magyar pénzre átszámítva több mint 400 ezer forintba kerülő asztalok egyáltalán nem olcsók, s így kérdés, hogy megéri-e ezekbe beruházni, s az emberek aktívabbá és egészségesebbé válnak-e általuk?
Az eddigi kutatások nem meggyőzőek. Az efféle irodabútorok javára írt előnyök inkább a legendák, mint valóság világába tartozhatnak. A Cochrane hálózat kutatóinak szisztematikus felülvizsgálata során 2174 embert érintő 26 tanulmányt néztek át. Azt találták, hogy az állóra állítható íróasztalok melletti munka lecsökkenti az ülve töltött időt fél és két óra közötti időtartammal egy munkanapon. Bár ez lenyűgözően hangzik, a kutatók szerint a megoldás nem vezet el a napi 4 órás „állásidőhöz”, amit a szakértők javasolnak. Álló asztaloknak szintén nem találták sok hasznát a testsúlycsökkentésben. Ha egy átlagos felépítésű férfi vagy nő a nyolcórás munkaidejének a felét állva tölti, akkor 20 illetve 12 kcal plusz energiát fogyaszt el. Ez a kutatók szerint nem elég, hogy megakadályozza az elhízást vagy a 2. típusú cukorbetegséget. A hosszan tartó állás pedig derékfájást okozhat.
A futópad munkaállomásoknál jobb a helyzet. Ezek esetében azt találták, hogy az ülve töltött időt közel fél órával csökkentik, s a Cochrane egy másik szisztematikus vizsgálata szerint különösen az elhízott embereknél javítják a jó koleszterin szintjét, és mérséklik a derék körfogat.
Ez derült ki a fizikai hatásokról. De mi a helyzet a termelékenységgel és az agy frissességével? Hagyományosan az a közvélekedés, hogy a testedzés javítja a gondolkodási képességet, de általában csak az abbahagyása után. A PLoS One egy 76 embert érintő kísérletről számolt be. Egy óránként 2,4 kilométerrel haladó futópados asztal és egy hagyományos íróasztal mellé osztották be a résztvevőket. A mozgásszegény csoport jobban teljesített a listába foglalt szavak felidézésében és az elvont matematika problémák megoldásában. Azaz könnyebb volt koncentrálni, és emlékezni ülő helyzetben. Nem meglepő ezek után, hogy gépelni is gyorsabban és kevesebb hibával tudtak akik ülhettek a billentyűzet mellet.
Mindebből úgy tűnik, hogy a sétával vagy lépcsőzéssel töltött munkamegszakítások hasznosabbak, mint az újragondolt íróasztalok vagy munkaállomások.
Forrás: theguardian.com