Az izomgörcs tulajdonképpen az izom akaratlan összerándulása, melyet azonban nem követ elernyedés. Amikor ugyanis az izmainkat mozgatjuk, folyamatosan megfeszítjük majd elernyesztjük, ellazítjuk őket. Más izmok szintén ugyanígy dolgoznak, azonban ezek a mozgások nem tudatosak (például ahogyan egyenesen tartjuk magunkat).
Az izomgörcs a testünk bármely részén előfordulhat (főként a vázizomzatban, de a simaizomból álló szervekben, például a méhben, a belekben, a légcsőben stb. is), érinthet egy-egy izmot vagy egy egész izomcsoportot, az időtartama néhány másodperctől akár egy negyed óráig is eltarthat. A görcsös összerándulás akár szabad szemmel is jól látható, vagy ki is tapintható.
Az izomgörcsöket több csoportba osztják, a görcsök hátterében állhat például idegi sérülés, de túlerőltetés is. A valódi izomgörcs oka lehet többek között kiszáradás, bizonyos gyógyszerek, illetve vitaminhiány, elsősorban a magnézium és a kalcium hiánya. A vitamin- és ásványianyag-hiány is szerepet játszhat az izomgörcsök kialakulásában. A leggyakrabban a magnézium- és a kalciumhiány okozhat görcsöket, de időnként a káliumhiány is görcsökhöz vezet (igaz, ez utóbbi főleg izomgyengeséggel jár együtt). A vitaminok közül a B1, B5 és B6 vitamin hiánya okozhat izomgörcsöket, ám azt, hogy pontosan miért, még nem tudták megállapítani a kutatók.
Az izomgörcsök bárkinél előfordulhatnak, függetlenül attól, hogy mennyire fittek, de a nem és az életkor sem számít. Éppen ezért téves az az elképzelés, mely szerint a sportoláskor jelentkező izomgörcsök csak a kezdőkre, vagy éppen az idősebbekre jellemzőek. Éppen ezért, az izomgörcsök megelőzésére nagyobb figyelmet kell fordítani, főleg azoknak, akik rendszeresen mozognak.
Sportoláskor kiemelt fontosságú, hogy megfelelően bemelegítsünk, edzés után pedig nyújtsunk. Ezzel nemcsak az izomgörcsöket, de a sérüléseket is megelőzhetjük.
Sportoláskor (főleg a melegben, szabadban) nagyon fontos a megfelelő folyadékpótlás - ha hosszan mozgunk, akkor olyan italt válasszunk, mellyel az elveszített elektrolitokat is pótolhatjuk.
Érdemes sós rágcsálnivalókat is a kezünk ügyébe készíteni, ezzel ugyanis nemcsak ásványi anyagokat viszünk be a szervezetünkbe, de a sós ételek hatására többet is iszunk! Mivel a sportoláskor jelentkező izomgörcsök sokszor a túlerőltetés következményei, mindenképpen a saját edzettségi szintünknek megfelelő mozgást végezzünk (vagyis, ne vigyük túlzásba a sportolást).
A magnézium, a kalcium, illetve a kálium bevitele is nagyon fontos ahhoz, hogy az izomgörcsöket megelőzzük. Ezek ugyanis (főként a kalcium és a magnézium) együtt dolgoznak azért, hogy az izmok megfelelő válaszreakciókat adjanak a terhelésre. A túl sok kalcium fokozza az izmok összehúzódását, míg a magnézium az elernyedésükhöz szükséges. A magnéziumhiány tehát az izomgörcsök fokozott rizikójával jár együtt, illetve, a rendszeres magnéziumpótlás csökkenti az izomgörcsök gyakoriságát és időtartamát is.