A Kínai Orvosi Egyetem munkatársai a hősokk fehérje-72 (Hsp72), a tumor nekrózis faktor-α (TNF-α) és az interleukin-6 (IL-6) cukorbetegségben tapasztalható változásait tanulmányozták. A kísérleti patkányokban sztreptozocin (STZ) segítségével pusztították el az inzulintermelő sejteket, így keltve mesterségesen cukorbetegséget.
A molekulák kifejeződésének változásait négy csoportra bontva tanulmányozták: normál anyagcsere, normál anyagcsere testmozgással, cukorbetegség, illetve cukorbetegség testmozgással kiegészítve. Az állatok érzékelésének tesztelése kontakt, illetve hőingerrel történt.
A TNF-α és az IL-6 szintje a kontrollhoz képest megemelkedett a cukorbeteg egyedekben. Az STZ-kezelést követően 14 nappal a cukorbeteg, mozgást végző egereknél megnövekedett a Hsp72 szintje, míg a perifériás idegekben a nem mozgó cukorbeteg patkányokhoz képest csökkent a TNF-α és az IL-6 kifejeződése. Mindkét faktor gyulladásélénkítő hatású, ily módon vélhetően közreműködnek a diabeteszes neuropátia kialakulásában. A cukorbetegséghez gyakran társuló perifériás idegeket érintő szövődmény tüneteire jellemző a hőingerekre való megnövekedett érzékenység, illetve fájdalom kialakulása olyan stimulusokra, melyek normálisan nem járnak ilyen válasszal.
A felfedezés hozzájárulhat olyan új gyógyszerek fejlesztéséhez, melyek a cukorbetegség szóban forgó szövődményét célozzák.