Nagyon egyszerű az elhízás képlete: többet eszünk, keveset mozgunk. A kilók pedig egyre csak rakódnak. A téli időszak különösen veszélyes lehet, ilyenkor ugyanis megnő a szénhidrátok iránti éhség, miközben csökken az energia leadása az anyagcsere lelassulás miatt.
Evésre mindig van ok
A plusz kilókért az ülőmunka, a televízió előtt eltöltött órák, a rendszeres testmozgás hiánya, a szükségletet jelentősen meghaladó mennyiségű és energiadús táplálkozás okolható. Sokszor csak az örömszerzés miatt eszünk: az ételek látványa, illata erre ösztönöz, s ezért gyakori a nassolás is. Vannak, akiket az izgalom, a bánat, vagy éppen az unalom vesz rá, hogy akkor is kinyissák hűtőt, amikor egyáltalán nem éhesek.
Harminc fölött
Arra, hogy nem mozgunk eleget, általában az időhiányt hozzuk fel mentségként. Ezért is jó, ha tudjuk, harminc éves kortól csökken az energiaszükségletünk, és ha nem figyelünk az étkezésünkre, és továbbra sem vesszük komolyan a rendszeres testedzést, bizony már automatikusan rakódnak ránk a kilók. Itt kell megjegyeznünk, hogy a túlsúlyosak között olyanok is vannak, akiknél valamely betegség, hormonális zavar, vagy éppen gyógyszer okozza a többletsúlyt.
Mielőtt enni kezdene gondolja át, hogy nem csak örömszerzés a cél hanem valódi éhség.
A gyors diéta még több bajt okoz
Ha valaki kövér vagy túlsúlyos, többféle betegség is kialakulhat nála: az érrendszert, az anyagcsere folyamatokat érintő kórok, de bizonyos daganatfajták kialakulása is gyakoribb lehet. A jó hír az, hogy már 5 százalékos súlycsökkentés is kedvező hatással van a szervezetre, csökkennek az említett betegségek rizikófaktorai. A fogyásban alapvető a jól megtervezett, betartott diéta, de kiemelt szerepe van a mindennapos testmozgásnak is. Tudomásul kell venni, hogy az évek, esetleg évtizedek alatt felszedett kilókat nem lehet hetek alatt büntetetlenül leadni, a türelem nagyon fontos.
Az ajánlott a heti fél-egy kilós testsúlycsökkentés, így egy hónap alatt kettő-négy kilóval lehetünk könnyebbek, így fél év alatt akár húsz kiló fölötti eredményt is elérhetünk. A tapasztalatok azt mutatják, hogy gyors fogyás esetén nagyobb a későbbi visszahízás esélye, így a mindenképpen a kényelmes ritmus a támogatandó. Ne dőljünk be az éppen divatba jövő fogyókúráknak, a lassabb tempó hatásosabb. És tegyük hozzá: egészségesebb is. A gyors divatdiéták ugyanis sokszor bizonyos tápanyagok jelentős hiányához vagy éppen többletéhez, s így betegségekhez vezethetnek.