A táplálkozással, testmozgással és anyagcserével kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Ilyen például az, hogy a több, kisebb étkezéstől gyorsabb lesz az anyagcserénk, vagy hogy jobban hízunk, ha kihagyunk egy étkezést. Az sem igaz, hogy kevésbé hatékony az edzés, ha előtte nem eszünk semmit. Valójában az "átmeneti böjtölés" (amikor a nap 24 órájából 10-14 vagy 16-8 arányban osztjuk fel az órákat, amikor eszünk illetve nem), illetve az üres gyomor olyan hormonális változásokat idéz elő a testben, melynek hatására könnyebben égetünk zsírt és építünk izmot.
Együnk vagy ne együnk edzés előtt?
Alkalmazkodik a szervezet
Nő az inzulinérzékenység , így könnyebb lesz a zsírtartalékokból nyerni az energiát, növekszik az izmok vérellátottsága is. Több kutatás is bizonyítja, hogy ha kitoljuk a vacsora és a reggeli közötti időszakot, és (persze, csak ha a fizikai állapotunk, erőnlétünk is engedi), azzal nem csak az izmainkat tudjuk hatékonyabban növelni, de a szervezetünk nagyobb hatékonysággal is dolgozza fel a mozgás után bevitt tápanyagokat . Azaz a szénhidrátok, a fehérje és a zsírok megfelelő helyre épülnek be, és kevesebb zsír raktározódik el.
Gyakorlatilag arról van szó, hogy ha a testünk megtanul úgy is teljesíteni, hogy üres a gyomrunk, akkor olyankor is jobban használja fel a tápanyagokat, illetve hatékonyabban égeti el a kalóriákat, amikor nem éhgyomorra mozgunk, edzünk.
Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az evés után végzett sport nem hatékony, sőt: mindenkinek saját magának kell kitapasztalnia a határait, és persze az is számít, hogy mi a célunk. Nem mindegy, hogy csak a mozgás öröméért sportolunk, túlsúlytól akarunk megszabadulni, vagy az izomtömegünket szeretnénk növelni. A lényeg az, hogy a figyeljük a bevitt kalóriák számát, akár edzés előtt, akár utána eszünk, függetlenül attól, hogy a napi mennyiséget hány étkezésre osztjuk el.
Forrás: greatist.com