A vitaminkészítmények manapság nagyon népszerűek, az emberek nagy része sokkal szívesebben szedi ahelyett, hogy gyümölcsöket vagy zöldségeket fogyasztana. A legújabb kutatások azonban kimutatták, hogy nem feltétlenül kell hozzájuk nyúlnunk, ugyanis valójában nem erősítik sem a testet, sem a szívet, sem az agyat.
Ezek a C- és E-vitamin tabletták különösen a sportolók körében nagyon népszerűek. Azt remélik tőle, hogy az edzések hatékonyabbak lesznek, mivel fontos szerepet játszanak a sejteket károsító, agresszív szabad gyökök hatástalanításában és eltávolításában, és gyorsítják az izmokban keletkező mikrosérülések gyógyulását, így az izomzat regenerálódását. Ez azonban csak az elmélet.
Utóbbi kísérletben a 32, edzésben lévő tesztalany - nők és férfiak vegyesen - tíz héten át, heti négyszer látogatta a konditermet, és végzett erősítő edzéseket. A súlyokat fokozatosan növelték, a kutatók pedig ezalatt rendszeresen vizsgálták az izomszövetet, hogy megtudják, mennyire befolyásolják ezek a szervezetbe bevitt vitaminok az edzés hatékonyságát.
Az első két hétben mindkét csoport esetében ugyanolyan mértékben nőttek az izmok, de az izomerő már nagyobb volt azoknál, akik a placebo-készítményeket szedték. A kutatókat nem lepte meg túlságosan az eredmény, ugyanis korábban már megfigyelték a szövetvizsgálatok során, hogy az izomsejtek kevesebb fehérjét termeltek azoknál, akik a vitaminokat fogyasztották.
"Az antioxidánsok valóban kötnek le szabad gyököket" - mondta Martin Halle, a müncheni kórház munkatársa, de hozzátette, hogy pedig éppen ezekre lenne szükségég bizonyos élettani folyamatok beindulásához, amelyek növelik az izomban a fehérjetermelést , és így az izomerőt.
Az arányok hasonlóak voltak az állóképességi edzések vizsgálatánál is, melyeket 54 fiatal férfi és nő segítségével végeztek el, akik heti három-négy alkalommal végeztek futó- és kiegészítő edzéseket. A mérések szerint az antioxidánsok nem tették sem gyorsabbá, sem lassabbá a tesztalanyokat, de a kutatások kimutatták, hogy a készítmények negatív hatással voltak a fehérjeszintre.
A vizsgálat vezetője, az amerikai Goran Paulsen azt szűrte le a kutatásból, hogy óvatosan kell bánni a C- és E-vitaminokkal, ha sportolni szeretnénk. "Lelkes emberek, főleg amatőrök, akik szabadidejükben sportolni akarnak, és szeretnének minél jobban teljesíteni, inkább ne használjanak ilyen antioxidánsokat. Ellenkező esetben már a kezdetektől fogva korlátozzák az edzések hatásfokát."
Ennek ellenére ő sem zárta ki, hogy bizonyos esetekben jó hatása lehet ezeknek a szereknek a teljesítménysportok esetében, mert az oxidatív stressz (mikor a szervezetben felborul az antioxidáns - prooxidáns egyensúly az utóbbi javára) valóban túl magas lehet. A tanulmány tükrében ez azonban csak feltevés. Jelenleg úgy néz ki, hogy a sportteljesítmény nagyobb, ha nem használunk ilyen vitamin-készítményeket.
"Aki az edzésterve mellett E- és C-vitaminokat használ, semmivel sem jut előrébb - összegzett Halle. - A zöldségekben és gyümölcsökben nemcsak megvannak ezek, de jóval több hatóanyagot is tartalmaznak. Ezért ajánlott inkább ezek fogyasztása, még akkor is, ha nem sportolunk rendszeresen. A zöldségek és gyümölcsök nem válthatók ki semmilyen vitaminkészítménnyel."