Ha elölről vagy hátulról nézzük a gerincet, akkor teljesen egyenesnek kell lennie, míg nyílirányú síkból nézve az a jó, ha látható a kettős görbület, a nyaki és az ágyéki homorulat, illetve a háti és a keresztcsonti domborulat. Ezeknek a fiziológiás görbületeknek harmonizálniuk kell egymással, ekkor tudja ellátni a gerinc a funkcióját , ekkor tud rugalmas lenni, amiben a porckorongok és kisízületek is segítenek.
Fránya tartáshibák
Gerincünk biomechanikai egyensúlyának felbomlásakor egyenes út vezet a tartáshibák, a gerincbetegségek kialakulásához. Napjaink népbetegségének számító tartáshibák fiatalkorban még többségükben visszafordíthatók, de felnőttként már jórészt rögzült elváltozások formájában keseríthetik meg mindennapjainkat.
A tartáshiba valójában a gerinc természetes görbületeinek valamilyen módon történő megváltozása. A tartós, helytelen terhelési viszonyok miatt bizonyos csigolyákat, a közöttük lévő kisízületet és a porckorongokat túlzottan igénybe vesszük, így akár tartós fájdalmak is jelentkezhetnek az érintett területeken.
Valamennyi gerincbaj alapja - kivéve a velünk született betegség - a helytelen életmód, a tartós, egyoldalú megterhelés, a mozgásszegény életmód vagy az időben fel nem fedezett és orvosolt kezdeti statikai - tartás, lábboltozat - hibákban keresendő.
Gyorssegély és megelőzés
Előfordulhat, hogy gyors bevatkozásra van szükségünk, ilyenkor a fizikoterápia, masszázs, a heti két-három alkalommal végzett gyógytorna jöhet szóba. Miután szűnnek a panaszok, az egyéni terápiát csoportos gerinctornára cserélhetjük , főleg, ha már megtanultuk, mire kell figyelnünk, és a gyakorlatokat is helyesen végezzük.
Jó tudni, hogy a masszázs is szóba jöhet passzív gyógymódként a gerinc karbantartásánál, gyógyításánál, de nem helyettesítheti a gyógytornát, súlyosabb esetben az orvosi beavatkozást. De kétségtelenül sokat segíthet a gerinc melletti izmok fellazításában, a blokkok, az idegbecsípődések megszüntetésében.
Ajándékozzuk meg magunkat masszázzsal
Ma már kedvünkre válogathatunk a keleti- és nyugati masszázsok közül. A nyugati például a svéd-, a gyógy-, a nyirokmasszázs - mind más tünetek kezelésére jók. A keleti masszázsnak is sok irányzata van, legismertebb az indiai, a kínai - ez utóbbiból is van úgynevezett népi és orvosi - de valamennyi célja az energetikai egyensúly visszaállítása. Kifejezetten gerincgyógyításra leginkább a shiatsu vagy a yumeiho ajánlott, ez utóbbi igazi ropogtatós masszázs, hasonló a csontkovácsoláshoz.
Mit tud a manuálterápia?
Egyre elterjedtebb a gyógytornászok között is a manuálterápia, amely olyan kézzel végzett tevékenység, amelynek során a csontokat, a csigolyákat, az izmokat és egyéb lágyrészeket próbálják visszaterelni a fiziológiás helyzetükbe.
A manuálterápiás kezelés során kézzel, kontakt módon vagy az adott részre ható izmokat segítségül híva hatnak az ízületekre, csigolyákra. Az első kezelést követően legalább két-három alkalommal hívják vissza a beteget, majd a találkozások ritkulhatnak pár heti-havi látogatásokra, a beteg állapottól függően.