Az eredet az 1964-es tokiói olimpiához köthető. Ahogy az olimpiai láz keresztülsöpört az országon, úgy lettek egyre népszerűek a lépésszámlálók. Az egyik cég egy manpo-kei nevű termékkel lépett piacra, ami annyit tesz, tízezer lépés - írta meg az Index , hozzátéve, a jól megválasztott szlogen azóta elterjedt a világban mint tudományosan bizonyított napi cél.
Számtalan tanulmány volt hivatott bizonyítani az azóta eltelt időben a tízezres szám létjogosultságát. Akadt olyan aktivitásmérő készülék is, amely szerint ezzel a napi penzummal egy hét alatt 3000 kalóriától, azaz akár fél kilogrammtól is megszabadulhatunk. Ennél azonban árnyaltabb az igazság.
Sokat nyom a latba, hogy nem minden lépés egyforma, hiszen más-más megerőltetést jelent egy ilyen mozdulat egy rövid és egy hosszú lábú embernek. Ráadásul az aktivitásmérők pontossága is megkérdőjelezhető, elvégre a csuklónkon hordjuk ezeket, nem a lábunkon.
A helyes szám tehát nem határozható meg ilyen könnyen, hiába hangzik jól a tízezer mint kerek szám. A japán egészségügyi minisztérium nap 8-10 ezer lépést javasol, a brit elhízás elleni társaság 7-10 ezret.