Az EverydayHealth.com segítségével adunk pár tanácsot ahhoz, hogy ne legyen kudarcélmény az év eleji lendületből.
Csak fokozatosan!
Sokan elkövetik azt a hibát, hogy rögtön heti öt edzést akarnak beiktatni az életükbe, így szinte az első héten kudarcként élik meg, ha ez nem jön össze. Ezért érdemes inkább fokozatosan bevezetnünk az életünkbe a (legalább 30 perc intenzív) mozgást, akár csak heti 1-2 nappal indulva, és később növelni az alkalmak számát.
Nyújts rendesen!
Az edzés előtti nyújtás tűnhet a legjobb dolognak, de igazából bemelegítés előtt érdemes csinálni. Ilyenkor ugyanis kisebb eséllyel tesszük ki magunkat sérülésnek.
Csak változatosan!
Akár fogyni akarunk, akár csak az izmainkat szeretnénk építeni, a legjobb, ha nem ugyanazt csináljuk minden nap, hanem hol erősítünk, hol kardiózunk. Például hiába szeretünk futni, ha folyton csak azt csinálnánk, hamar megunnánk, így hamar elveszítené az élvezeti értékét. Márpedig az fontos, hogy örömünket leljük a mozgásban, bármilyen formában tesszük is, mert akkor nagyobb valószínűséggel épül bele a rutinunkba.
Légy tisztában a testeddel!
Ha valaki először lép be egy edzőterembe, sokszor elköveti azt a hibát, hogy nem kér segítséget senkitől, például a gépek használatában. Ezért például beállítják maguknak a legmagasabb fokozatot, vagy olyan súlyokkal kezdenek el dolgozni, amiket alig bírnak el. Nem szabad viszont olyan súlyokkal dolgozni, amik számunkra már a maximális terhelést jelentik; kezdjük ennek a kétharmadával, és ráérünk fokozatosan, mondjuk hetente 10%-kal növelni. Ellenkező esetben sérülésnek tesszük ki magunkat.
Tudd, mikor kell szünetet tartani!
Sokan nagyon lelkesen vetik bele magukat a folyamatos edzésbe, csak azt nem veszik figyelembe, hogy a testnek időt kell hagyni a regenerálódásra is. Ha ez ugyanis nem történik meg, akkor romlani fog a teljesítményünk, és egy ördögi körbe kerülünk.