Érdekes összefüggésre figyeltek fel a Leicester Egyetem kutatói a sétatempó, illetve az egészség kapcsolatát illetően. Közel félmillió ember adatait kielemezve arra jutottak, hogy a gyorsabb tempóban sétáló emberek hosszabb életkorra számíthatnak, mint a lassabban lépkedők.
Ráadásul igen számottevő különbséget találtak a két csoport várható élethossza között: a gyorsan gyalogló nők 86,7-87,8 évig élhetnek, a férfiak pedig 85,2-86,8 évre számíthatnak. Ezzel szemben a kifejezetten lassan sétáló nők 72,4, míg a férfiak csupán 64,8 évet élnek átlagosan a kutatás eredménye szerint. Ráadásul a testsúly sem befolyásolja számottevően mindezt, vagyis a lassabban sétáló emberek között sem voltak nagyobb arányban túlsúlyosak .
Gyorsan járj, tovább élsz?
Persze mindez nem jelenti azt, hogy tovább fogunk élni pusztán attól, hogy gyorsabb tempóban kezdünk el sétálni. A kutatók elsősorban a sétatempó, és az általános egészségi állapot közötti összefüggésre hívták fel a figyelmet.
A témában egyébként nem ez az első ilyen jellegű kutatás. Egy 2011-es, USA-ban végzett vizsgálat arra jutott, hogy van összefüggés a sétatempón és bizonyos szívbetegségek kialakulása, illetve összességében a várható élettartam között. Egy 2018-as ausztrál felmérés szerint pedig a gyorsan sétálóknak ötödével csökken a fiatalkori halál veszélye. A friss vizsgálatokon dolgozó Tom Yates is megállapította már 2017-ben, hogy a leglassabban sétálókra majdnem kétszer akkora veszélyt jelent a szívbetegség miatti halál, mint a leggyorsabb tempót diktáló alanyokra. Kutatásait is ennek ismeretében terjesztette ki a várható élettartamra.
Forrás: Daily Mail