Először is, mérjük le a jelenlegi sebességünket, vagyis hogy mennyi idő alatt tudunk lefutni egy kilométert, hogy meglegyen a kiindulási alapunk. Utána pedig jelöljünk ki egy reális célt, vagyis hogy mennyit szeretnénk ezen az időn javítani. Fontos, hogy eredményeinket és fejlődésünket rendszeresen naplózzuk: ebben számos, telefonunkra ingyenesen letölthető applikáció a segítségünkre lehet.
Az első lépés, hogy fejlesszük az állóképességünket - aminek az egyik legjobb módja, ha folyamatosan egy kicsivel növeljük a lefutott távolságot. Az is segíthet ebben, ha nem mindig sík terepen futunk, hanem heti két alkalommal lejtős terepen is edzeni kezdünk. Emellett a sebességet is váltogassuk: az egyenletes lassú futást, kocogást néha szakítsuk meg rövid sprintekkel; ha már bírjuk, akkor ezeket a sprinteket lejtőn felfelé is futhatjuk.
A tüdőkapacitás növelése is nagyon fontos ahhoz, hogy futási sebességünk felgyorsuljon. Ebben segíthet, ha a dohányosok leteszik a cigarettát. Jól jöhet még az is, ha minél többször sportolunk magasabban lévő tájakon, és a rendszeres úszás is remekül fejleszti a tüdő kapacitását. A rendszeres lépcsőzés is jó ötlet: ezt akár lépcsőzőgépen, de egy közelünkben lévő, hosszabb szabadtéri lépcsősoron is gyakorolhatjuk.
A megfelelő futótechnika elsajátítása is elengedhetetlen: ehhez akár edző segítségét is kérhetjük. A fejet mindig felemelve tartsuk, és nézzünk egyenesen előre. Ne érkezzünk soha a sarkunkra a futólépéseknél - mindig a talpunk elülső része érintkezzen először a talajjal. A könyökök lazán behajlítva mozogjanak előre és hátra a test mellett.
Fontos továbbá, hogy legalább heti két pihenőnapot is beiktassunk, hogy szervezetünknek legyen ideje regenerálódni.
Forrás: care2.com