A baleseti sebész főorvos elmondta, hogy a térdízületben két keresztszalag van. Gyakrabban - sokszor síelés közben - az elülső sérül. Az elszakadt elülső keresztszalag nem tud meggyógyulni, így instabilitás marad a térdízületben . Ezért a szalag helyére inakat ültetnek be. Gáspár Szabolcs kifejtette: az új eljárás a rögzítésében különbözik, külső rögzítőt nem is alkalmaznak a térden. Eddig a műtét után három hétig csak mankóval járhatott a beteg, az új eljárásban viszont már a műtét másnapján saját lábán járhat - mondta a traumatológus.
Hogyan készüljünk fel a síelésre?
A síelés közben szerzett sérülések száma évről évre egyre magasabb, egyre többen kerülnek kórházba a lejtőkről csonttöréssel, szalagszakadással vagy vállficammal. Ennek egyik oka, hogy kevesen végzik el a bemelegítő gyakorlatokat, amelyek felkészítenék a testet az egész napos mozgásra.
A szakemberek szerint aki nem jár rendszeresen konditerembe, vagy nem sportol, már három hónappal a síelés előtt elkezdheti az erősítő edzéseket. De nemcsak az előkészület, hanem a síelés időtartama és intenzitása is számít, például érdemes délelőtt a lejtőkön csúszni, délután viszont túrázni a hótalpakkal, ami védi az ízületeket, továbbá javítja az állóképességet is.
Korábbi cikkünkben öt könnyen teljesíthető gyakorlatot is ajánlunk bemelegítés gyanánt.