Az esemény utáni tabletta mellékhatásai – mikor kell orvoshoz fordulni?

Időben bevéve az esemény utáni tabletta segít megelőzni a nemkívánatos terhességet, akadnak azonban lehetséges mellékhatásai.

Nem megfelelő védekezés mellett vagy védekezés nélkül létesített szexuális együttlétek után sürgősségi fogamzásgátlásra lehet szükség a teherbeesés megelőzése érdekében. Az úgynevezett esemény utáni fogamzásgátló tabletta Magyarországon orvosi vényre érhető el, és – típustól függően – a közösülést követő 72-120 órán belül be kell venni. Ezzel együtt általában véve elmondható, hogy minél hamarabb alkalmazzák, e készítmények hatékonysága annál megbízhatóbb. Fontos ugyanis, hogy az esemény utáni tabletták nem a terhességet szüntetik meg, hanem az ovulációt, avagy a peteérést gátolják a női szervezetben. Ovuláció nélkül pedig fogantatás sem történhet. Ha viszont egy hímivarsejt már megtermékenyítette az érett petesejtet, akkor a tabletta hatástalan – ezért nagyon lényeges tehát az említett időablak.

esemény utáni tabletta, sürgősségi fogamzásgátlás
Az esemény utáni tabletta hatékony eszköz a nemkívánatos teherbeesés megelőzésére sürgősségi esetekben. Fotó: Getty Images

Lehetséges kockázatok és mellékhatások

Fontos hangsúlyozni, hogy az esemény utáni tabletta csak akkor alkalmazandó, ha más lehetőség nem maradt a nemkívánatos teherbeesés elkerülésére. Általános fogamzásgátlási célokra nem alkalmas, arra elérhetőek lényegesen megbízhatóbb, kockázatmentesebb eszközök, legyen szó akár hormonális, akár hormonmentes fogamzásgátló módszerekről. Annál is inkább, mert bár a sürgősségi fogamzásgátlás biztonságos, egyben a jövőbeli termékenységet sem veszélyezteti, más gyógyszerekhez hasonlóan vannak azonban lehetséges mellékhatásai. A Clevelandi Klinika összefoglalója alapján e körbe tartozik, hogy megzavarhatja a menstruációs ciklust, késleltetve vagy előrébb hozva a havi vérzést. Gyakori mellékhatás az enyhe pecsételő vérzés is a tabletta bevételét követő napokban. Felléphet továbbá:

  • émelygés, hányinger, hányás
  • kimerültség, fáradtság
  • fejfájás, szédülés
  • mellérzékenység
  • alhasi fájdalom és görcsök

Noha időben bevéve magas hatékonysággal képes megelőzni a terhességet, egyes esetekben a sürgősségi fogamzásgátlás is sikertelennek bizonyulhat. Ennek éppen a késlekedés az egyik leggyakoribb oka, azaz ha túl sok idő telik el a szexuális együttlét és a tabletta bevétele között. Ismert továbbá, hogy a jelentős túlsúly és az elhízás gyengítheti az esemény utáni tabletta hatását, akárcsak egyes egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek és gyógynövények, mint például a nyugtató és altató hatású barbiturátok, illetve az orbáncfű. Ha tehát a tabletta bevétele után a következő menstruáció több mint egy hetet késik, javasolt terhességi tesztet végezni. Ezenkívül fontos mihamarabb orvoshoz fordulni, ha erős alhasi fájdalom vagy erős hüvelyi vérzés jelentkezik. Ez utóbbi panaszok ugyanis akár vetélést vagy méhen kívül terhességet is jelezhetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.