A hüvelyi úton történő szülés a legtöbb kismamát alaposan kimeríti. Hogy valakit fizikailag és lelkileg mennyire veszi igénybe egy gyermek világra jötte, azt számos tényező befolyásolja az alkati sajátosságoktól kezdve a szülés időtartamán át a kitolás során szerzett sérülésekig. Utóbbiak közé tartoznak a gátat és az intim területet ért károk: leggyakrabban repedések, szakadások, gátmetszés esetén pedig a vágás, amely súlyos esetben akár a végbél záróizmait és idegeit is érintheti. Akadnak, akiknél a baba kinyomásával járó, hosszan tartó vagy intenzív erőlködés hatására aranyér alakul ki.
Veszélyben a szem
De előfordulhat olyan is, hogy a szem sínyli meg a nagy nyomást: sérülhetnek a szemben található erek, ami egyeseknél kötőhártya-bevérzést okozhat, súlyos esetben pedig akár a retina is leválhat . Ez azonban a szakemberek szerint igen ritka, és ha bizonyos körülmények - például rövidlátás - miatt eleve fennáll ennek, vagy bármilyen egyéb, egészséget veszélyeztető állapotnak a kockázata, inkább császármetszést javasolnak.
A retinaleválás hátterében az áll, hogy a fokozott erőkifejtés hatására a szemgolyó kitágul, ám az üvegtest vázát alkotó kollagénrostok nem tágulnak vele, ezért a retina a mechanikai hatás miatt beszakad. (Nem véletlenül kérik a kismamákat arra, hogy a kitolási szakaszban lehetőleg csukott szemmel nyomjanak.)
Extrém esetben ijesztő szemsérülés is bekövetkezhet
A brit Mirror nemrégiben arról számolt be , hogy szülés közben kiugrott egy fiatal nő egyik szemgolyója. Az Egyesült Államokban élő 23 éves Bethany Collins méhösszehúzódást elősegítő szintetikus hormont kapott, hogy felgyorsítsák a szülést . Ennek hatására súlyos összehúzódások jelentkeztek nála, de a méhszáj nem tágult kellő mértékben és ütemben. Epidurális érzéstelenítést kért, a baba szívhangja viszont esett, ezért Bethany igyekezett minél gyorsabban megszülni a lányát. Akkor jött rá, hogy valami nincs rendben, amikor erős nyomást érzett a bal szemében.
"Hallottam egy pukkanást, mire megkérdeztem az orvost, hogy a szemgolyóm még mindig a helyén van-e. Azt mondta, igen. De kinyitottam a szemem, és minden homályos volt" - mesélte a nő a Mirrornak. Mint kiderült, a bal szemgolyója jobban kiállt, mint a jobb, és a helyzet később tovább romlott. Egy optikus megvizsgálta, de nem tudott érdemi tanácsot adni, mit lehetne kezdeni vele, ezért abban maradtak, hogy várnak, amíg magától "visszahúzódik". Bethany két hét múlva - egy jókora monokli nyomaival - kezdett némi javulást érezni. Hat hétnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a fiatal nő szemgolyója magától visszakerüljön az üregébe, és újra normálisan lásson. Bethany Collins TikTokon is megosztotta történetét, ami gyorsan elérte a 2 milliós megtekintést.