Több korábbi tanulmányból is ismert, hogy a cukorban, szénhidrátban, illetve ultrafeldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend összefüggésbe hozható a fokozott rákkockázattal, az elhízással és egyéb egészségügyi problémákkal egyaránt. Mint azt a Rizikometer írja a Facebookon, egy frissen megjelent kutatás újabb bizonyítékkal szolgál az említett veszélyeket illetően: a tudományos munka szerint az ilyesfajta táplálkozás különösen veszélyes lehet a tinédzser lányok mellének fejlődésére.
A poszt szerint a Dél-Karolinai Orvostudományi Egyetem kutatói felfedezték, hogy a gyorsételekben magas az úgynevezett glikációs végtermékek (AGE) koncentrációja. Olyan káros vegyületekről van szó, amelyek nagy mennyiségben felhalmozódva számos betegség kialakulásának kockázatát növelik. A kutatócsoport rágcsálókkal folytatott állatkísérletek során kereste a választ arra, hogy a nagy mennyiségű AGE-bevitel milyen hatással van a szervezetre.
Az így kapott eredményekből kirajzolódott, hogy azoknál a kísérleti állatoknál, amelyek étrendjében az átlagosnál magasabb volt az AGE szintje, kóros elváltozás jelentkezett. Egészen pontos azt figyelték meg a kutatók, hogy az érintett rágcsálók emlőszövete a korai stádiumú mellrákos betegekével mutatott hasonlóságot. „Az eredmények tehát azt mutatják, hogy a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek fogyasztása fokozza az emlősűrűség növekedésének esélyét, ami pedig a mellrák jövőbeni kialakulásának kockázatát növeli” – olvasható a Rizikométer bejegyzésében.