A 40 feletti gyerekvállalás egyre gyakrabban fordul elő. Ilyenkor egyrészt jellemzően jóval nagyobb az anyagi biztonság, de a teherbeesés is nehezebb, illetve az egészségügyi kockázatok is nagyobbak - írja a Health.
A kockázatok
A természetes úton történő teherbeesés a kor előrehaladtával egyre nehezebb.
- A petesejtek száma csökken, egyben hajlamosabbak a genetikai rendellenességre is.
- Az idősebbek nagyobb valószínűséggel küzdenek a termékenységet befolyásoló rendellenességekkel, például endometriózissal, miómával.
- Kutatások szerint míg a vetélésre kockázata 10 százalék körüli egy huszonéves nő esetében, addig ez a 40 feletti kismamák esetében már 50 százalék feletti.
- A természetes módon történő teherbeesés is valószínűtlen.
40 felett nagyobb eséllyel alakul ki terhességi cukorbetegség, magas vérnyomás és preeklampszia is. Mindezek több komplikációhoz vezethetnek a szülés során.
Megfelelő terhesgondozás során azonban ezek a kockázatok mérsékelhetők. Egy 2015-ös tanulmány kimutatta, hogy a megfelelő terhesgondozásban részesült idősebb nők várandóssága és szülése nem különbözött jelentősen a 40 év alattiaktól.
A szülés
Mivel legtöbbször az idősebb nők mesterséges megtermékenyítés révén fogannak meg, nagyobb az ikerterhesség esélye, valamint gyakoribb a magasabb születési súly, koraszülés és a császármetszés is. Utóbbi ugyanakkor attól függ, mennyire népszerű a császármetszés az adott országban, illetve hogy első vagy sokadik szülésről van-e szó.
Természetesen 40 felett is lehet komplikációmentes a terhesség és szülés, amelynek végén egészséges gyermek jön a világra. Erre nagyobb az esély akkor, ha időben elkezdődik a megfelelő terhesgondozás, amelynek része az egyéb kezelőorvosokkal való konzultáció is, ha már vannak meglévő betegségeink, amelyek szintén befolyásolhatják a várandósság kimenetelét.