Az abortuszról szóló orvosi tájékoztatás büntetőjogi tiltásának eltörlését további lépéseknek kell követniük - közölte Lisa Paus, a német szövetségi kormány család-, idős-, nő- és ifjúságügyi minisztere a Der Tagesspiegel című lap hétfői számának adott interjújában.
Mint mondta, "nem szabad megállni", és következő lépésként az orvosképzés részévé kell tenni a művi terhességmegszakítás orvostudományi módszereit. A Zöldek politikusa szerint az abortusz ügyét teljes egészében a büntetőjogon kívül kell szabályozni, az SPD-vel és a liberális Szabad Demokrata Párttal (FDP) alakított koalíció azonban végül abban állapodott meg, hogy egyelőre összeállítanak egy külső, független szakértőkből álló testületet, amely egy szélesebb kört, a reprodukciós egészséghez fűződő jogok egészét tekinti át, és reformjavaslatokat fogalmaz meg.
Mi változik?
A szövetségi parlament (Bundestag) júniusban törölte a büntető törvénykönyvből a 219a paragrafust, amely szerint a művi terhességmegszakítást végző orvosok ugyan tájékoztathatnak arról, hogy vállalnak ilyen beavatkozást, de részleteket nem hozhatnak nyilvánosságra.
A törölt jogszabályhelyen használt megnevezés szerint "a terhességmegszakítás reklámozásánák" tiltásáról szóló paragrafus hatályon kívül helyezése volt a tavaly decemberben megalakult koalíció első nagyobb társadalompolitikai vállalkozása.
A kormánypártok hangsúlyozták: nem változik az az alapelv, hogy a magzati élet védendő, de az orvosok által az abortuszról nyújtott tényszerű tájékoztatás nem lehet többé büntetendő.
Az Egyesült Államokban tüntetnek
Az amerikai legfelsőbb bíróság nemrégiben úgy döntött , hogy az abortuszjog normáit ezentúl a tagállamok határozzák majd meg. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy betilthatják a művi terhességmegszakítást. A döntést követően nyolc amerikai tagállamban azonnal életbe lépett az abortusztilalom.