Az Új Élet Klub 2001 februárjában alakult, még a Rákellenes Liga égisze alatt. Később önállósodtak, azóta a balatonszárszói önkormányzat támogatásával dolgoznak. "Elsősorban a rákbetegek klubjaként működünk, minden érintettel foglalkozunk, függetlenül attól, hogy milyen rákbetegséggel küzd" - mondja Takácsné Marics Margit, aki a klubot 16 éve vezeti. Feladatuk elsősorban a betegek lelki segítése, hiszen a gyógyítás az orvosok dolga, de mellette a lelki oldal is nagyon fontos.
Munkájuk kiterjed arra is, hogy a már gyógyulófélben lévők, illetve azok, akik már több kezelésen is átestek, elmondják tapasztalataikat az új betegeknek, ezzel is nagy lelki segítséget adva a további kezelések eltűréséhez. A klubot felvették az egészségügy területén tevékenykedő betegszervezeteket összefogó civil érdekképviseleti fórumba, a Nemzeti Betegfórumba is, annak rendezvényein is rendszerint részt vesznek, továbbképzik magukat.
Sokrétű összefogás
"Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megtudjuk, miként lehet segíteni betegtársainkon, ennek érdekében pedig képezzük is magunkat. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete a Nemzeti Betegfórummal és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettel együttműködve 2016-ban például elindította a Betegszervezetek Akadémiáját, azt is elvégeztem két betegtársammal. A klubban nagyjából harmincan vagyunk tagok, a létszámunk hol csökken, hol emelkedik" - mondja Margit.
Hozzáteszi, hogy a tagok mindig segítik egymást, a lelki támogatás és a tapasztalatok átadása mellett a lehetőségekről is tájékoztatják társaikat, beleértve a klinikai vizsgálatokat és a betegegyüttműködést is. Együttműködési megállapodást A rák ellen, az emberért, a holnapért! társadalmi alapítvánnyal is kötöttek, velük is kooperálnak.
Gyógyító apróságok
A klub központja Balatonszárszó, de egyebek mellett Balatonszabadiban és a közeli Szóládon is vannak tagjaik. Távolabb nem mennek, de a máshol dolgozó rákbeteg klubok és szervezek közül többel is kapcsolatban vannak, igyekeznek azoktól is tapasztalatokat gyűjteni. Zamárdiban, Komlón, Pápán és Budapesten is működik olyan betegszervezet, amellyel együttműködnek, amelyek egymás rendezvényein is részt vesznek. Ha utazniuk kell, akkor az önkormányzattól többször kisbuszt is kapnak, hiszen vannak olyan betegeik, akik másképp nem tudnak kimozdulni otthonról.
Ha elmenni így sem tudnak, otthonaikban, vagy éppen a kórházban is látogatják őket, rendszeresen tartanak klubnapot. Ez fontos, mert a rákbetegeknél nehéz elérni, hogy merjenek beszélni betegségükről, pedig az segíti a gyógyulást . Ugyan nem kisbusszal, hanem saját autójával, de Margit a beszélgetésünk előtti nap egy betegtársát a Balatonhoz is levitte fürdeni. Ezek olyan apróságok, amelyek a betegeknek rengeteget számítanak. A munkát elismerendő az önkormányzat 2015-ben külön oklevéllel is díjazta a klubvezető Balatonszárszó közösségéért végzett kimagasló tevékenységét.