"Minden korábban megfogalmazott szakmai aggály és kockázat ellenére a mai napon megjelent új közbeszerzési eljárás szerint a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő új típusú árversenyt hirdet meg egyes innovatív gyógyszerek között. Így egyes betegcsoportokban csak egyfajta gyógyszer lehet minden betegnél a kötelezően választandó terápia. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) egyértelműen elhibázottnak tartja a lépést" - írja közleményében az egyesület.
A költségcsökkentés volt a cél
A tételes finanszírozású gyógyszerek közbeszerzésének tervezett módosításáról több hónapon át folytak szakmai egyeztetések, amelyek során az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) kezdetektől fogva jelzete jogi, orvosszakmai és etikai aggályait. Közleményük szerint azonban a "költségcsökkentés jegyében" született új eljárás kialakításakor ezt nem vették figyelembe a döntéshozók.
A jövőben a tendereljárás eredményeként kialakuló ársorrendben kell majd az orvosnak a terápiákat alkalmazni, és csak az elsőként választandó terápia eredménytelensége esetén áll vissza a beteg érdekein és az orvos szabad szakmai belátásán alapuló döntési jog - miközben az onkológiai betegek esetében az időfaktor kiemelkedő jelentőséggel bírhat - hívja fel a figyelmet közleményében az AIPM.
Több ezer beteg járhat rosszul
Az egyesület szerint az új eljárás következtében egyértelműen csökkenhet a választási szabadság a betegek számára legmegfelelőbb terápia (és ezzel együtt a legjobb gyógyulási esély) kiválasztására. Ez az intézkedés akár több ezer beteg gyógyszeres kezelését is érintheti majd, akik olyan súlyos betegségekben szenvednek, mint az áttétes rosszindulatú bőrrák ( melanoma ), a tüdőrák, a prosztatarák, vastagbéldaganatok, továbbá súlyos időskori szemészeti kórképek, különböző súlyos autoimmun gyulladásos betegségek vagy a ritka kórképek közé tartozó Fábry-kór.
"Ez az új versenyeztetési eljárás az innovatív terápiák esetében Európában sehol másutt nem alkalmazott gyakorlat. Nem véletlenül, ugyanis rövid és hosszú távon is számos előnytelen következménnyel járhat a betegek, az orvosok és végső soron a magyar ellátórendszer egésze számára is" - hívja fel a figyelmet az egyesület.
Alapvető szakmai ellentmondás az AIPM szerint, hogy az Európai Gyógyszerhatóság a szóban forgó innovatív terápiák mindegyikét egyedi, innovatív terápiaként vizsgálta meg és engedélyeztette. A most kiírt tenderek alapjául azonban a feltételezés szolgál, hogy ezek a gyógyszerkészítmények azonos hatásúak, miközben felcserélhetőségükre, helyettesíthetőségükre vonatkozó klinikai vizsgálati eredmények, sőt erre irányuló nemzetközi orvosi tapasztalat sem áll rendelkezésre. Bár az új tervezetet a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő szerint a hazai orvosszakma is támogatja, az erre irányuló szakmai állásfoglalásokat az AIPM-nek többszöri kérés ellenére sem juttatták el.