A probiotikumok jótékony hatását már régóta hangsúlyozzák, az új kutatások pedig azt is kimutatták, hogy a gyulladásos bélbetegségben szenvedők életminőségét ezek a korszerű készítmények nagyban javítják.
A probiotikumok jobbára olyan tejsavbaktériumok, amelyek nagy arányban képesek végigfutni a tápcsatornán, túlélni a gyomorsavas környezetet és a vékonybél enzimeinek hatását, így szabad utat kapnak a "kibontakozásra". A hatásukról szóló tudományos elképzelések már régóta elfogadottak, a közelmúltban pedig olyan klinikai vizsgálatok is történtek, amelyek a probiotikus készítmények adott betegségre vonatkozó jótékony hatásait tesztelték.
A feljegyzett pozitív hatások közé tartozik az akut hasmenés gyermekeknél történő megelőzése, az antibiotikummal összefüggésbe hozható hasmenés gyógyítása, valamint az olyan gyulladásos bélbetegségek, mint a Crohn-betegség vagy az irritábilis bélszindróma előnyös irányba való befolyásolása, az immunrendszer erősítése illetve az allergiák számának csökkentése.
Még 2001-ben indult el az unió PROEUHEALTH nevű projektje, amely 16 európai ország összefogásával célozta meg az egészséges bélben található baktériumok azonosítását, valamint változását az évek múlása, a helytelen étrend és életstílus hatására. A betegségmegelőző-, valamint gyógyító szerep csak specifikus probiotikum törzsekre jellemző, más-más funkciót betöltve szervezetünkben.
A PROEUHEALTH kimutatta, hogy bizonyos Lactococcus és Lactobacillus törzsek segíthetnek megelőzni a bélrendszer gyulladásos megbetegedéseit, az IBD-t, a Crohn betegséget. Emellett csökkentették a bűnbak Helicobacter pylori mennyiségét, mely gasztritiszt, gyomorfekélyt valamint gyomorrákot is okozhat. Továbbá a fertőző hasmenést produkáló Salmonella typhimurium és Escherichia coli mennyiséget is bizonyítottan csökkentették.