A figyelemhiányos hiperaktivitási zavarra sokszor csak 6-8 éves korban kezdenek gyanakodni, akkor, amikor a gyerek új közösségbe kerül, komolyabb szabályokkal, iskolai követelményekkel szembesül. Hazai adatok szerint a gyermekek nem ritkán 3-4 ellátóhelyen is megfordulnak a végleges diagnózis felállítása előtt. Ez nagy gond, mert megfelelő kezelésük csak ezt követően kezdődhet meg.
Ma hazánkban a legfőbb problémát az okozza, hogy az ADHD-s gyermekeket nem vizsgálja időben szakorvos, a zavart nem ismerik föl, emiatt pedig a 70 ezer hazai érintettből átlagosan csak 4.500 fő részesül szakszerű kezelésben. A szülőnek tehát figyelnie kell, és gyanú esetén szakorvossal is meg kell vizsgáltatniuk a gyereket. Így deríthető ki az, hogy a problémákat milyen pszichés vagy mentális eltérések alapozzák meg, annak milyen szakmaspecifikus ellátási igénye van. Tehát hogy milyen teamnek kell foglalkoznia az érintettel.
A többrétű kezelésnek mindig része a viselkedésterápia, a szülővel való konzultációs és a szülői tréning, a zavarhoz társuló eltérések kezelése. Ehhez társul esetenként gyógyszeres kezelés is. A komplex terápia miatt a gyerekek kezelésében a családorvos ugyanúgy részt vehet, mint a gyermekorvos és a viselkedésterapeuta, a gyermekpszichiáter, a neurológus, a pszichológus, gyógypedagógus.
Elkélhet a gyógyszer is
Ugyan az ADHD gyógyszeres terápiája önmagában csak korlátozottan lehet sikeres, viszont ha a gyerek mellette pszichoszociáis terápiát is kap, azt pedig kombinálják a gyógyszeres kezeléssel, már bizonyítottan jó eredmény érhető el. A szakorvosok becslése szerint a gyógyszeres kezelés az érintett gyerekek 5-10 százalékánál lenne indokolt, ami azt jelenti, hogy ma Magyarországon 3.500-7.000 érintett igényelne ilyen terápiát. Több ilyen gyógyszer is elérhető hazánkban, így indokolt esetben az orvosok több készítmény közül tudnak választani.
A felmerülő klinikai igények ellenére a gyógyszeres terápia az ADHD kezelésben Magyarországon nem elterjedt. Erre a mostoha helyzetre sok szakorvos hívja föl a figyelmet publikációiban is. Azt például már kimutatták a vizsgálatok, hogy ha a figyelemhiányos hiperaktivitás zavart 18 éves kor előtt kezelnék, és indokolt esetben ehhez gyógyszert is használnának, akkor később kevésbé lenne szükség egyéb pszichiátriai gyógyszerekre. Persze a felnőtt érintettek is jól kezelhetők, hiszen már rengeteg korszerű készítmény ? ezek úgynevezett antipszichotikumok, antidepresszívumok, anxiolitikumok és fázisprofilaktikumok ? áll a szakemberek rendelkezésére. Ilyen jellegű készítményeket a gyermekek és serdülők csak igen ritkán kapnak.