Míg a 2-es típusú cukorbetegség gyakran az évekig tartó elhízás, a helytelen táplálkozás és a fizikai aktivitás hiányának következménye, addig az 1-es típusú diabétesz egy autoimmun betegség, az immunrendszer megtámadja az inzulintermelő béta-sejteket, és szétroncsolja őket. A megmaradt sejtek nem tudnak elegendő inzulint termelni és hagyományosan e vércukorszint szabályozását végző hormon pótlásával lehet kezelni a betegséget. Ez azonban jelenleg nem valódi gyógymód, hiszen ilyenkor csupán a hasnyálmirigy helytelen működése miatt hiányzó inzulint juttatjuk a szervezetbe. A betegséget célzó folyamatos kutatások azonban bizakodásra adnak okot.
A megoldást a sejtterápia nyújthatja
A sejtterápia során olyan egészséges, élő sejteket juttatnának a betegek szervezetébe, amik átvennék a betegség által megtámadott inzulintermelő béta-sejtek szerepét, ezzel pedig helyre állítanák a szervezet egészséges működését. A terápia során egészséges donorok hasnyálmirigyéből nyernék ki a betegekbe beültetendő sejteket, amik működésbe lépve újra képesek lennének a vércukorszint szabályozására. A kutatók azt jósolják, öt éven belül megnyílik az út az új terápiás gyógymód előtt.
A betegség soha nem pihen, így az orvoslás sem maradhat tétlen. A betegség mindenkitől kitartó küzdelmet követel meg, de hinni kell abban: van tovább! A tudomány segít a harcban.