A Maria Sarapova orosz teniszező – 25 WTA torna és öt Grand Slam-verseny győztese, egyéni olimpiai ezüstérmes (2012, London) – kapott két éves eltiltást. A teniszcsillag állítólag 2006-óta szedte a szert magnéziumhiánya és a családjában előfordult diabéteszes megbetegedések miatt. De ezt a védekezést a Nemzetközi Antidopping Ügynökség (WADA) nem fogadta el. Nem csak Sarapova, hanem számos más versenyző esetében sem. A szer használata elsősorban Kelet-Európában és a balti államokban terjedt el a versenyzők körében, ahol eredeti funkciójának megfelelően szívgyógyszerként használják.
A szert Lettországban fejlesztették ki, s a Baltikum, illetve a szovjet utódállamok jelentik a fő piacát, mert Európa nagy részén és az USA-ban nem engedélyezték. Mivel fokozza a véráramlást, egyben növeli a sportolók teljesítőképességét is.
A WADA bizonyítékot talált rá, hogy a meldonium használatával a szervezet képes több oxigént juttatni az izomszövetekhez. Emiatt tavaly szeptember 16-án úgy döntött, hogy a szert tiltólistára helyezi 2016 elejétől.
Szakértők szerint 2015-ben az orosz sportolók 17 százaléka használta ezt a teljesítményfokozót, míg ugyanez a szám globális szinten 2,2 százalék volt. Talán ez is közrejátszott benne, hogy a WADA azt javasolta (persze alapvetően a doppingolásban szerintük kimutatható állami részvétel miatt), hogy az orosz sportolókat tiltsák el a riói olimpián való indulástól. Bár a Nemzetközi Olimpiai Bizottság nem volt hajlandó kimondani a kollektív bűnösséget az orosz versenyzőkre (amit a WADA nehezményezett), de biztos, hogy sokan nem állhatnak rajthoz az idei ötkarikás versenyeken – az oroszok elleni keményebb fellépéstől függetlenül – éppen a meldonium fogyasztása miatt. Az egyikük Marija Sarapova, aki akár olimpiai bajnok is lehetett volna Rióban.
Forrás: The Guardian