Nos, a válasz kicsit a tyúk és a tojás kérdéskörére emlékeztet, hiszen pontosan nem tudni, hogy azért aprók, mert a sok edzés miatt megreked a növekedésük, vagy azért tudnak élsportolókká válni, mert kicsik.
Egy 2004-es felmérésből már kiderült, hogy a tornászok csontjai átlagosan 2 évvel vannak lemaradva a fejlődésben, de azt nem sikerült megállapítani, hogy ennek a rendszeres és kemény edzés lenne-e az oka. Az is elképzelhető, hogy minél kisebb valaki, amikor eléri a pubertáskort, annál tovább tud aktív és eredményes maradni ebben a sportágban.
Az, hogy az apróságok miért eredményesek, egyszerű fizika. Minél kisebb valaki, annál kevesebb energiára van szüksége, hogy a levegőbe emelkedjen egy szaltóhoz, a rövidebb lábak miatt több helyük van az ugrásokra és nekifutásokra - például a rúdon, a rövidebb karok pedig kimondottan hasznosak a felemás korláton.
Noha a tornászok hihetetlenül izmosak, az apróbb test kevesebb izmot tartalmaz, ezáltal könnyebb és egyszerűbb megmozgatni.
Ami a korukat illeti, az is érdekes, hogy ezek a lányok többnyire nagyon fiatalok. Pedig elméletileg egy huszonéves ugyanolyan jól tudna teljesíteni, mint egy nála 10 évvel fiatalabb, mégis többségében tinédzserek szerepelnek az olimpián . Ennek oka igen egyszerű, ahogy azt John Geddert, a 2012-es amerikai tornászcsapat edzője megfogalmazta, a sportág jelentős terhet ró a szervezetre, ezért nem lehet túl hosszú időn keresztül csinálni.
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a tornászlányok az edzésidejük jelentős részét a pubertás előtti korban végezték el, ezért technikájuk, mozdulataik ehhez az állapothoz vannak szokva. A tinédzserkorban bekövetkező változások nagy valószínűséggel nincsenek jó hatással az addigi testtudatukra, ami az az élsport szempontjából elengedhetetlen.
Forrás: medicaldaily.com